«Хортиця крізь віки» - 2012

026

Міжнародний мистецький пленер відзначив перше десятиліття

 

ВІРА СЕРЕДА, ЮРІЙ ЗЕЛІНСЬКИЙ (ФОТО)

 

 

На площі Маяковського Запоріжжя урочисто відкрили Десятий міжнародний мистецький пленер «Хортиця крізь віки». Цього року його учасниками стали 35 митців із 16 міст України, а також Словаччини, Бельгії, Тунісу.

 

 

Одна з перших організаторів і його постійна натхненниця - заслужений художник України, голова запорізької організації Національної спілки художників України Ірина Гресик. Відкриваючи пленер, вона зазначила:

- У своїх творах митці оспівують Хортицю, наш край. Вони відкривають запоріжцям новий погляд на нашу прекрасну землю, надихають нас і залишають нам свої незабутні твори. Упевнена, що серед цих робіт будуть ті, що через віки прославлятимуть наш край. Ми віримо, що наші твори впишуть нову сторінку в історію образотворчості нашої держави.

Із привітальним словом до присутніх звернулися заступник голови облдержадміністрації Микола Ярмощук та заступник Запорізького міського голови Юрій Каптюх.

Мистецтво вічне, проте без матеріальної підтримки неможливо провести жоден пленер чи виставку. Кілька років поспіль у запорізького пленеру є один із постійних генеральних спонсорів – корпорація «Кераміст». Усіх присутніх привітав помічник генерального директора корпорації Семен Чудновський, який пообіцяв організаторам подальшу підтримку, вважаючи це за честь для підприємства.

За традицією присутнім представили учасників ювілейного пленеру, вручивши їм дипломи учасників та сувенірні медалі, що виготовили запорізькі митці Лариса та Олександр Жолуді.

Окремо вшанували народного художника України Олексія Полякова з Донецька, якого можна вважати легендою мистецького свята, бо він не пропустив жодного пленеру. Йому вручили сувенірний козацький орден, виготовлений запорізьким художником-ювеліром Геннадієм Гридасовим. Олексій Іванович сказав у розмові з кореспондентом «Письменницького порталу», що приїздить на Хортицю, як на свою малу батьківщину, як у родину й прагне у творах передати вірність цьому легендарному краю, оспівати його героїчну історію.

Окрасою урочистостей став виступ колективу «Славутич» Запорізької дитячої школи мистецтв №1 (керівник Ірина Новицька) та фольклорного ансамблю «Оксамит» під орудою Лариси Купчинської.

На знімку вгорі:

Ірина Гресик і помічник генерального директора корпорації «Кераміст» Семен Чудновський обговорюють організаційні питання

 

 

IMG_1719
 Учасники цьогорічного пленеру - Петер Полаг (Словаччина), Снєжана Холєва (Бельгія), Олександр Ворона (Донецьк), Ірина Гресик (Запоріжжя) та донеччани Анастасія Щетиніна й Олексій Поляков

 

IMG_1783

Анастасія Щетиніна й Снєжана Холєва познайомилися під час відкриття пленеру

 

IMG_1789
Окрасою урочистостей став виступ колективу «Славутич» Запорізької дитячої школи мистецтв №1 та фольклорного ансамблю «Оксамит»

 

024
Кожен учасник ювілейного пленеру отримав на згадку сувенірну медаль, що виготовили запорізькі митці Лариса та Олександр Жолуді

 

 

«Мальовнича Україна» в Запоріжжі

 

Напередодні ювілейного пленеру «Хортиця крізь віки», а також у рамках щорічного Шевченківського літературного свята, що цього року з 20 по 22 травня гостинно прийматиме Запорізька область, у виставковій залі запорізької організації НСХУ відкрили всеукраїнську виставку «Мальовнича Україна». У церемонії відкриття взяли участь головний спеціаліст відділу культури та мистецтва управління культури й туризму облдержадміністрації Людмила Абеляшева, завідувач філії «Кам'янська Січ» Національного заповідника «Хортиця» Сергій Сурченко та завідувач відділу історико-культурного центру «Запорозька Січ» Михайло Левченко.

Виставці передувала копітка робота, адже на ній шанувальники мистецтва побачать кращі роботи художників з усієї України. Відбираючи їх, організатори керувалися основною ідеєю - це мали бути живописні й графічні твори, тобто, жанри, в яких працював Тарас Шевченко.

За словами заслуженого художника України Ірини Гресик, засідання виставкового комітету провели в двох містах: у Києві відбирали кращі полотна митців центральної, західної й північної частин України, а в Запоріжжі - південної, східної й Автономної Республіки Крим. Від кожного автора приймали лише одну роботу. Комісія відібрала близько трьохсот творів, експозиція ж виставкової зали вмістила понад дві сотні. Для учасників виставки – це важливий професійний конкурс.

Слід зауважити, що запорізькі митці виявили неабияку активність. Достойне місце серед інших зайняли полотна Наталі Коробової, Миколи Боровика, Ірини Гресик, Анатолія Якимця, Ольги та Анатолія Киргеєвих, Лариси Єрмак, Володимира Форостецького, Миколи Іолопа, Анатолія Грабчилева, Анни Заблуди, Олександра Смородіна, Євгена Прокоф'єва, Олександра Демиденка та інших.

Завідувач філії «Кам'янська Січ» Національного заповідника «Хортиця» Сергій Сурченко висловив задоволення, переглянувши виставку. Він порівняв два жанри мистецтва – музичне й образотворче, сказавши:

- Як завдяки семи нотам можна створити шедевр, так і сім кольорів творять застиглу миттєвість. Життя триває, а його миті залишаються в полотнах завдяки художникам.

Ірина Гресик оголосила присутнім, що на момент відкриття виставки два учасники виставки забажали подарувати свої роботи Запорізькому художньому музею. Це – харківський митець Віктор Ковтун («Сніжний ранок», 2012) й одеський майстер пензля Вадим Целоусов («Портрет С'юзі Шварцтраубер»).


P1510550
Заступник директора Запорізької дитячої художньої школи Юлія Манченко (в центрі) ділиться враженнями з митцями Спілки – директором дитячої художньої школи Олександром Жолудем й Іриною Гресик

 

P1510556
Віктор Ковтун подарував Запорізькому художньому музею пейзаж «Сніжний ранок»

 

P1510555
«Портрет С'юзі Шварцтраубер» Вадима Целоусова незабаром поповнить фонди Запорізького художнього музею