«ВЕСЕЛА СІЧ» В ОРІХОВІ

«Мене народ назвав Таміла, бо я лікую всякий біль»

ВІРА СЕРЕДА

У заголовок винесені слова патріарха запорізького гумору Петра Ребра із віршованої гуморески, що він написав для Таміли Дейнеги, аби збагатити її репертуар оригінальними творами. У Запорізькому курені «Хортиця» Всеукраїнської асоціації гумористів і сатириків «Весела Січ» імені Петра Ребра вже стало традицією творчо й урочисто відзначати ювілейні дати своїх колег. Ось і четверте 20-річчя однієї з найповажніших веселосічовичок, лауреата понад сімдесяти всеукраїнських гумористичних конкурсів серед артистів розмовного жанру Таміли Дейнеги вирішили вшанувати на її малій батьківщині – в Оріхові. Директор районного будинку культури Людмила Власенко запропонувала провести свято у них, адже Таміла Михайлівна 50 років тому стала актрисою народного театру й бере участь не лише в його постановках, а й у концертах, що організовує цей заклад культури.

Напередодні ювілейного заходу перед делегацією «Веселої Січі» постала проблема транспорту. На щастя, знайшлися однодумці серед запорізьких просвітян - народний депутат України, голова Запорізької обласної організації ВУТ «Просвіта» імені Т.Г.Шевченка Ігор Артюшенко оперативно вирішив це питання й організував автобус. Посприяв цьому також Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації (директор Владислав Мороко). Тож веселосічовики мали змогу виконати ще й просвітянську місію. Разом із секретарем Запорізької обласної організації ВУТ «Просвіта» Анатолієм Ажажею письменники й артисти побували також в Оріхівській гімназії №1 «Сузір'я» та виступили перед учнями й учителями.

  

А як же без офіційної частини!

Уже в'їжджаючи в Оріхів, делегація «Веселої Січі» поринула в атмосферу майбутнього свята - про концерт-бенефіс Таміли Дейнеги в Оріхівському РБК сповіщали афіші. Районна газета «Трудова слава» кілька разів давала про це оголошення. Тож у залі зібралися палкі прихильники ювілярки й любителі високоякісного українського гумору та пісень.

Під час офіційної частини концерту ніхто не нудьгував, як це часто буває, навпаки, час від часу зал вибухав сміхом й оплесками. Особливо під час оголошення кошовим Миколою Білокопитовим (козацьке прізвисько – Задерихвіст) Універсалу ВАГС «Весела Січ» імені Петра Ребра:

«У зв'язку з тим, що дійсний член Всеукраїнської асоціації гумористів і сатириків «Весела Січ» імені Петра Ребра, лауреат найпрестижніших Всеукраїнських конкурсів серед майстрів розмовного жанру Таміла Михайлівна Дейнега успішно досягла свого четвертого двадцятиліття Кошова Рада постановляє:

1. Так їй і треба, дай, Боже, не останню двадцятку!

2. Зобов'язати вищевказану особу завжди перебувати в доброму гуморі, при гарному здоров'ї й систематично доводити публіку до сліз від щирого сміху

3. Село Дейнегівка Кобеляцького району Полтавської області перейменувати на Тамілодейнегівку.

4. У рідному для ювілярки місті Оріхові організувати 26 січня 2018 року концерт-бенефіс.

5. Із нагоди ювілею влаштувати традиційний святковий салют із гаківниць, пістолів, гармат, келихів, михайликів, бокалів та іншої козацької зброї. Порох забезпечує ювілярка.

6. Рекомендувати всім оріхівським жінкам щиро й беззаздрісно вітати ювілярку, а чоловікам (незалежно від віку!) – звабливо усміхатися, залицятися, а ще цілувати, лобизати і прочая, і прочая... (Що означає «прочая» - ювілярка розтлумачить кожному чоловікові індивідуально)».

Після того, як у залі стих сміх, пані Тамілу привітав редактор альманаху «Весела Січ» Пилип Юрик (він же – Кресало в асоціації), подарувавши свіжий альманах, що лише вчора забрали з друкарні: на його обкладинці – портрет Таміли Дейнеги.

Голова обласної організації Національної спілки письменників України Олександр Медко передав вітання від запорізьких літераторів і за дорученням директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА Владислава Морока вручив Тамілі Михайлівні Почесну грамоту, якою ювілярку відзначили за багаторічну плідну працю, дбайливе ставлення до справи, особистий вагомий багаторічний внесок у розвиток розмовного жанру, популяризацію творчості письменників Запорізького краю та з нагоди 80-річчя від дня народження.

Міський голова Оріхова Сергій Герасименко від місцевої громади й усіх присутніх у залі передав вітальний адрес і подякував Тамілі Дейнезі за творчість, натхнення, гарний життєвий приклад людини, яка дарує гумор, чудовий настрій і надію на майбутнє. Треба зауважити, що Сергій Михайлович виявив надзвичайну цікавість до урочистої події, щиросердно прийняв делегацію «Веселої Січі» - попри мороз і холод за вікнами всім було затишно й комфортно.

Начальник відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини виконавчого комітету Оріхівської міськради Олена Качур привітала ювілярку від депутатського корпусу Оріхівської районної ради, особисто від голови Каріни Дудниченко, оголосила про нагородження Почесною відзнакою «Велика нагорода за розбудову Оріхівського краю», зазначивши, що Таміла Дейнега шостою в районі її отримує.

Надійшло привітання й від депутата Запорізької обласної ради Наталі Авраменко. Ювілярку вшановували також директор БК Людмила Власенко та режисер Максим Самойлик. Вони, зокрема, зауважили, що талант Таміли Михайлівни добре відомий оріхівцям – адже читаючи гумористичні твори, здобуваючи перемоги в конкурсах і фестивалях, вона, разом з тим, прославляє свою маленьку батьківщину.

 

Гумористичний бенефіс із піснями й ножами

У концертній програмі прозвучали музичні твори у виконанні тріо «Джерело» із села Купріянівка Вільнянського району, запоріжця Михайла Мішина, Ольги Ліщук зі Степногірська. Співак і композитор Анатолій Сердюк виконав пісні на вірші поетів-веселосічовиків (на жаль, покійних) – оріхівця Володимира Білогуба («Дівчина з Оріхова») й запоріжця Володимира Чубенка («Чобіток»). Наймолодший учасник концерту із села Преображенка Артем Чиж прочитав гумореску Володимира Юдіна «Малюнок на дошці», письменники Михайло Буряк із Комишувахи й запоріжець Пилип Юрик – власні твори. Пісні подарувала ювілярці солістка будинку культури Наталя Кіт.

Привітати ювілярку приїхали й далекі гості зі стольного граду Києва (із ними Таміла Дейнега познайомилася, коли брала участь у всеукраїнських конкурсах і фестивалях) – ілюзіоніст, лауреат міжнародних конкурсів артистів естради Володимир Ліщенюк і майстер розмовного жанру, лауреат багатьох конкурсів читців Михайло Герасимчук. Глядачі в залі жваво реагували на їхні виступи. Коли Володимир Ліщенюк виконував свій номер із ножами із пов'язкою на очах, у залі панувала така тиша, що чутно було б, якби муха пролетіла – усі із завмиранням серця слідкували за діями ілюзіоніста. Коли ж закінчив справу, залунали бурхливі оплески.

На завершення концерту всі учасники виконали пісню «Гей, наливаймо повнії чари!»

 

П'ять десятків років на сцені народного театру

Таміла Дейнега прийшла у «Веселу Січ» 1995 року. А вже 2000 року в альманаху «Весела Січ» (№7) вмістили її фото як почесного члена асоціації «Весела Січ», чудової виконавиці гуморесок Павла Глазового, Петра Ребра, Івана Сочивця, Володимира Чубенка, Миколи Білокопитова та інших авторів. Із того часу вона здобула 76 лауреатських звань. Таміла Михайлівна працює не лише як виконавиця творів, вона – актриса з понад 50-річним стажем народного театру районного будинку культури Оріхівського району. Саме перший його режисер Анатолій Лубенський одразу побачив її акторські здібності й плекав їх.

У концерті-бенефісі ювілярка виконала віршовані гуморески Петра Ребра «Цілителька Таміла», Володимира Чубенка «Операція «Гикавка», Івана Сочивця «Вареники». Під час виконання останньої в залу винесли макітру з варениками, що приготувала сама ювілярка, аби пригостити глядачів – аромат смаколиків відчули всі.

А потім Таміла Дейнега зіграла роль Кайдашихи в сцені з вистави «Кайдашева сім'я» за твором Івана Нечуя-Левицького. Омелька зіграв Леонід Глувко.

На знімку вгорі:

2000 року світлина Таміли Дейнеги прикрасила обкладинку альманаху «Весела Січ»

Привітати ювілярку прибув міський голова Оріхова Сергій Герасименко

Директор районного будинку культури Людмила Власенко, режисер народного театру Максим Самойлик і виконавець ролі Омелька Леонід Глувко (праворуч) вітають Тамілу Дейнегу

Таміла Дейнега в ролі Кайдашихи (сцена з вистави «Кайдашева сім'я» за твором Івана Нечуя-Левицького)

На сцені - веселосічовик Михайло Мішин

Майстер розмовного жанру з Києва Михайло Герасимчук

Виступає ілюзіоніст Володимир Ліщенюк із Києва

Глядачі в залі РБК задоволені мистецьким дійством

Учасники концерту виконують пісню «Гей, наливаймо повнії чари!»

 

Веселосічовики в «Сузір'ї» юних

Запорізька обласна організація Національної спілки письменників України й Запорізький курінь «Хортиця» (частина якого – члени НСПУ) Всеукраїнської асоціації гумористів і сатириків «Весела Січ» останнім часом тісно співпрацюють. Коли народний депутат України, голова ЗОО ВУТ «Просвіта» Ігор Артюшенко надав транспорт для поїздки в Оріхів, веселосічовики вирішили виконати ще й просвітницьку місію та зустрітись із учнями й учителями Оріхівської гімназії №1 «Сузір'я». Чому саме до цього навчального закладу завітали? Відповідь проста: адже наймолодший веселосічовик Артем Чиж навчається тут. До делегації «Веселої Січі» долучилися секретар ЗОО ВУТ «Просвіта» Анатолій Ажажа й голова ЗОО НСПУ Олександр Медко.

Гостей привітно зустріла виконувач обов'язків директора Оріхівської гімназії №1 «Сузір'я» Наталя Кудіна, запросивши до свого кабінету. Приєдналась і завідувач бібліотеки Любов Білодід, адже письменники приїхали не з порожніми руками - бібліотеці гімназії вручив свіжий випуск альманаху «Весела Січ» його редактор, письменник Пилип Юрик, Антологію письменників Запорізького краю «Не міліють джерела Дніпрові» (до 50-річчя заснування ЗОО НСПУ) - Олександр Медко. До речі, до друку останнього долучились не лише письменники, а й Запорізька обласна організація ВУТ «Просвіта» - видання стало можливим завдяки допомозі Товариства української мови в Чикаго (ТУМ Чикаго).

Наталя Степанівна познайомила гостей із історією, традиціями й досягненнями гімназії, засновником якої був заслужений учитель України, незабутній Володимир Іванович Галич.

Відтак письменники й артисти зустрілись із учнями й учителями. До учнів 5-7 класів завітали члени НСПУ Микола Білокопитов й Ольга Ліщук, презентувавши свої твори, а учень восьмого класу Артем Чиж виконав гумористичні твори Володимира Юдіна й Миколи Білокопитова.

Учні 8-9 класів слухали виступи Михайла Мішина, членів НСПУ Михайла Буряка й Пилипа Юрика та гостей із Києва – Михайла Герасимчука й Володимира Ліщенюка.

У читальну залу бібліотеки прийшли учні 10-11 класів. Секретар Запорізької обласної організації ВУТ «Просвіта» Анатолій Ажажа виступив перед гімназистами, розповів, що цього року організації «Просвіта» виповнюється 150 років. Голова ЗОО НСПУ Олександр Медко познайомив зі своїми творами, заслужений артист естрадного мистецтва України Анатолій Сердюк розповів про секрети створення пісень, заспівавши кілька їх.

Завершити розповідь про поїздку «Веселої Січі» хочеться напутнім словом Петра Ребра із вуст ювілярки Таміли Дейнеги:

«Жартуймо, друзі, всім на втіху,

Шануймо дідів заповіт.

Хто помира щодня від сміху,

Той буде жити сотню літ».

В.о. директора Оріхівської гімназії №1 «Сузір'я» Наталя Кудіна (ліворуч) і завідувач бібліотеки Любов Білодід отримують свіжий випуск альманаху «Весела Січ» від його редактора, письменника Пилипа Юрика

Наймолодший веселосічовик Артем Чиж виконує гумористичні твори. Його уважно слухають не лише гімназісти, а й письменники — Микола Білокопитов й Ольга Ліщук

Анатолій Сердюк розповідає про створення пісні «Дівчина з Оріхова» на вірші місцевого поета Володимира Білогуба

Олександр Медко читає свої твори

Секретар ЗОО ВУТ «Просвіта» Анатолій Ажажа – учасник творчої зустрічі в читальній залі бібліотеки гімназії №1 «Сузір'я»