ПАРОСТКИ «СМЕРІЧКИ» - ДАР ПІСНІ З БОЖИХ PУK

| Друк |
П'ятниця, 26 березня 2010 13:17
Головна статті
ПАРОСТКИ «СМЕРІЧКИ»
Світ пісенної краси
ДАР ПІСНІ З БОЖИХ PУK
ТОЙ ШЛЯХ – ЛЕГЕНДА
СЮРПРИЗ У НОВОРІЧНУ НІЧ
ЗУСТРІЧІ НА СЛАВУ
МЕЛОДІЇ КОЛЬОРІВ
HA КРИЛАХ «ЧЕРВОНОЇ РУТИ»
СОФІЇНА ГОВЕРЛА
КІНОКАДРИ, ЯКИХ НЕ СТЕРТИ
ПЕРШІ ПЛАТІВКИ
МУЗИКА ПОНАД УСЕ
НОВИЗНА - НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ РЕТРОГРАДІВ
НАЗАРІЙ - ГЕТЬМАН УКРАЇНСЬКОЇ ЕСТРАДИ
У ВІНОК ПАМ'ЯТІ
ПОПУЛЯРНИЙ СПІВАК І ТАНЦІВНИК
ВИЖНИЦЬКА «КОНСЕРВАТОРІЯ» ЛЕВКА ДУТКОВСЬКОГО
ЙОМУ ПРИЗНАЛАСЬ МУЗИКА В КОХАННІ
У ЩАСТЯ СВОЯ СТРУНА
ДОРОГОЮ ДОБРА І ЛЮБОВІ
Всі сторінки
  

  

 Євдокія Антонюк-Гаврищук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине.
Ось де, люде, наша слава,
Слава України.

              Тарас Шевченко 

 

 

ДАР ПІСНІ З БОЖИХ PУK

Не так легко знайти українця, який завжди би почувався щасливим. А залюблених у мелодійні пісню й музику не треба шукати: заграй і заспівай - кожен змінюється аж до сяйного блиску в очах, з усмішкою на вустах, притишеним серцебиттям і теплотою погляду, зростаючою налаштованістю всім єством, що крилатіє й впивається найменшою клітиною в радість перших оптимістичних акордів, на рідносвяті ритмів і манливої пластики порухів душі та власної мрії.

Усе мале й старе, як кажуть у народі, з природною безпосередністю відкривається серцем добре знаній з віків закодованій мові їх величності руху, такту, гармонії звуків ув одежі слова. У ній - ритміка морських припливів і серцебиття закоханих, притишений скрип колиски й невідворотного настання дня з плескоту річкової хвилі, гомін весняного сокоруху на струнах сонячних злив і шерхіт падаючих зір з-під плуга, що оре, посвист полудневого вітру в житах. І розмова жайворова зі світом у небесах крізь скресаючий передзвін з кузні, з косовиці, з дзвіниці. І моя душа у цій стихії не може мовчати:

Музика, музика, музика –
наш довічний солодкий полон.
В раї твої слово возноситься –
до небес, де нема на красу заборон.

Слово рідне на крилах музики
на вершини слави зліта –
шати чарівні Всесвітом звузити,
серце людське в них любов'ю вгорта.

Щастям душа квітує, повниться –
весілля справляє заручених:
зі слів і музики пісня родиться –
стихій дивина в століттях озвучених.

Знай: слово з пісні не викинеш –
без сонця немислимий радості світ.
Як з пісні вродишся - піснею виростеш,
українських мелодій тримай небозвід.


З Божих рук прийнятий дар пісні наш народ виніс із тисячоліть, примноживши мудрістю багатьох поколінь, примусивши талант розвиватися у її супроводі щоденною важкою животворною працею. Тому й потужно дихає народна пісня Україною, де з правіків живуть українці, зі звуків рідної мови творить незнищенний світ краси з долі всіх поколінь! І переконує словами Миколи Гоголя: «Пісня в Україні - все: і поезія, й історія, і батьківська могила». Звичайно - і непроминуща любов тих, хто йде крізь терни до перемог, до спраглих її висоти... До тих, хто і в горі пересіває смуток , на радість жнив, щоби гідні спадкоємці не збивалися на темряву манівців, чужинства й підступного манкуртства, на пісенних скарбах не збідніли до духовної безпросвітної глухоти.

Радісним новорічноосяйним святом стала та вікопомна ніч 1967-го... у Вижниці, що в Карпатах, на Буковині... Вперше з піснею «Сніжинки падають» вийшов до людей незабутній самодіяльний інструментально-вокальний ансамбль «Смерічка» під керівництвом Левка Дутковського, який розпочав новітню пісенну сторінку краю.

Володимир Івасюк, Софія Ротару, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Павло Дворський... Співочі велети краю. Символи України, цілі епохи у світових обширах, які виспівали її у музиці слова, - недосяжну зорю, закодовану в образах калини, барвінку, верби, червоної рути - оберегах з правіків. Усі вони удостоєні високих нагород країни, творили і творять пісенну біографію краю, славу великого українського народу, яка плекалася в українській пісні з ансамблем «Смерічка». Він, поза всіма ювілеями й відзначеннями, - золота епоха шаленої популярності триєдності виконавської майстерності, з автентичних джерел інструментальної і пісенної музики, українського поетичного слова, сценічного одягу і дійства. Невисповіданість таємниць і багатогранність діяльності ансамблю на тлі складних суспільно-політичних процесів, у яких перемогла щоденна жертовна праця мистецького колективу, що час від часу змінювався, для утвердження національної самодостатності важко переоцінити.

  
Популярне
Останні публікації
УВАГА!

Перекладаємо українською тексти, зокрема, художні твори, виконуємо літературне редагування.

Звертатися: pilipyurik@meta.ua

Літературне Запоріжжя

Українські літератори

Зарубіжні літератори