ПАРОСТКИ «СМЕРІЧКИ» - КІНОКАДРИ, ЯКИХ НЕ СТЕРТИ

| Друк |
П'ятниця, 26 березня 2010 13:17
Головна статті
ПАРОСТКИ «СМЕРІЧКИ»
Світ пісенної краси
ДАР ПІСНІ З БОЖИХ PУK
ТОЙ ШЛЯХ – ЛЕГЕНДА
СЮРПРИЗ У НОВОРІЧНУ НІЧ
ЗУСТРІЧІ НА СЛАВУ
МЕЛОДІЇ КОЛЬОРІВ
HA КРИЛАХ «ЧЕРВОНОЇ РУТИ»
СОФІЇНА ГОВЕРЛА
КІНОКАДРИ, ЯКИХ НЕ СТЕРТИ
ПЕРШІ ПЛАТІВКИ
МУЗИКА ПОНАД УСЕ
НОВИЗНА - НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ РЕТРОГРАДІВ
НАЗАРІЙ - ГЕТЬМАН УКРАЇНСЬКОЇ ЕСТРАДИ
У ВІНОК ПАМ'ЯТІ
ПОПУЛЯРНИЙ СПІВАК І ТАНЦІВНИК
ВИЖНИЦЬКА «КОНСЕРВАТОРІЯ» ЛЕВКА ДУТКОВСЬКОГО
ЙОМУ ПРИЗНАЛАСЬ МУЗИКА В КОХАННІ
У ЩАСТЯ СВОЯ СТРУНА
ДОРОГОЮ ДОБРА І ЛЮБОВІ
Всі сторінки

 

 

КІНОКАДРИ, ЯКИХ НЕ СТЕРТИ

ВІА «Смерічка» з українським словом пісень на музику в новому стилі, де поєднувався український фольклор із сучасними ритмами, захоплено сприймали різномовні зали й багатотисячні стадіони, упокорені магією новопосталої позачасової пісні, що переможно вийшла на люди у неповторній ідеально-мелодійній темпоритміці та одухотворенні радості.

ДНІ культури України в Естонії, в яких брав участь ансамбль «Смерічка», збирали, за словами Левка Тарасовича, переаншлаги - багатотисячні слухацькі обшири, надихнули естонських кінематографістів, а започаткували розмови захоплені дивовижною красою колективу журналістка Енне Хіон та режисер Вірве Коппель, на створення фільму «Виступає «Смерічка» під керуванням Левка Дутковського». Зйомки фільму проходили в Карпатах. У виконанні ансамблю та солістів Василя Зінкевича і Назарія Яремчука прозвучала «фірмова» пісня «Смерічки» «Горянка» Левка Дутковського, а потім він був заборонений до демонстрування через показ солістів у чорно-червоній стилізованій гуцульській ноші на фоні величної природи Карпат, жовто-синіх хат передгір'я та незрівнянного співу, до яких коментатор повідомляв про гордий український народ, який ніколи не падав на коліна перед загарбниками.

У 1975-му та наступних роках велика популярність ансамблю розширює географію його гастролей, які з тріумфом проходять у населених пунктах Західної України, у Києві, Ленінграді, в Білорусії.

Шістнадцять країн світу закупили фільм. По Центральному телебаченню він демонструвався лише один раз, а потім сліди його зовсім загубились. «Після зйомок цього фільму ...нас постійно «розбирали» й критикували, - згадував Левко Дутковський, - на партзборах, хоча ми не були членами партії, створювали для нас певні творчі «умови» ...Довелося покинути філармонію і «Смерічку». Першим пішов Василь Зінкевич і почав працювати в ансамблі «Світязь».

На прохання Назарія Яремчука Левко Дутковський все ж повертається. «...У 1979 році, - розповідає маестро, - я зробив нову «Смерічку», взяв ще Віктора Морозова... Ми здивували глядачів новими костюмами від Алли Дутковської, піснями, лазерно-світловим шоу... Знову почалися виступи в Москві. ...Почалося цькування «Смерічки», мені «шили» націоналізм». І Левко Дутковський перейшов на іншу роботу.

Змінюється керівництво ансамблю «Смерічка» - обов'язкового й незмінного багаторазового учасника популярних телевізійних конкурсів, фестивалів пісні «Київська весна», «Кримські зорі», «Білоруська музична осінь», «Московські зірки», учасника зарубіжних поїздок у Чехословаччину, Румунію; бере участь у Всесоюзному фестивалі «Вогні магістралі-77», виїжджає на гастролі в Іркутську, Амурську, Читинську області, Хабаровський край та Бурятію, а також у НДР.

«Смерічка» полонила вибагливу німецьку публіку одразу, як згадував Назарій Яремчук, незважаючи на те, що тут щороку в телеконкурсі «Золота нота» брали участь зірки світової естради. Ансамбль зачарував соковитістю звучання, жвавими ритмами, бадьорістю наспівів і самобутньою красою сценічного одягу, який гармоніював з настроями мелодій. Пісні Левка Дутковського «Посміхнулась ти мені» та «Жива вода», як і «Золотоволоска» Володимира Івасюка, довелося співати кілька разів. На прохання слухачів буковинці виконали й пісні свого першого репертуару - «Червону руту», «Два перстені», «Пісня буде поміж нас», «У Карпатах ходить осінь». Концерт колективу тривав до третьої години ночі. Перша зарубіжна аудиторія зрозуміла, полюбила талановитих чернівчан. Хіба ж не музика - єдина і найзрозуміліша для всіх націй міжнародна мова, надійний посол миру?

Олександр Довженко назвав пісню поетичною біографією народу, Левко Дутковський - незрівнянним світом краси. Ансамбль «Смерічка» неповторним репертуаром пісень, талановитою виконавською манерою повноцінно творив їх. Унікальні пам'ятки музейної виставки «Світ пісенної краси» у Чернівецькому краєзнавчому музеї, у більшості своїй подаровані йому родинами Михайла Івасюка, Левка Дутковського, Лідії Ротару, Назарія Яремчука, Павла Дворського, фотографом з Тернопільщини Романом Островським, а також Чернівецькою облфілармонією, рідкісні на сьогодні вже навіть у нашому краї й зовсім або майже невідомі підростаючому поколінню це платівки, фотографії, сценічні костюми, документи, а також аудіокасети та диски.

Композитори Левко Дутковський, Володимир Івасюк у пісенній творчості 70-х років XX століття першими відчули, відтворили красу єднання фольклору й «нової хвилі» джазових ритмів, полонили шанувальників музики «Незрівнянним світом краси», «Червоною рутою», «Водограєм», «У Карпатах ходить осінь», «Горянкою»...

  
Популярне
Останні публікації
УВАГА!

Перекладаємо українською тексти, зокрема, художні твори, виконуємо літературне редагування.

Звертатися: pilipyurik@meta.ua

Літературне Запоріжжя

Українські літератори

Зарубіжні літератори