Одещина відзначила 110-річчя Степана Олійника

Написав Administrator   
Середа, 04 квітня 2018 13:56

 

F1012607«Степанова весна»

Віра ЮРИК (СЕРЕДА), лауреат премії імені Степана Олійника в номінації «Журналістика» (2013), член НСЖУ

37-ий Міжрегіональний літературно-мистецький фестиваль «Степанова весна», присвячений 110-й річниці від дня народження видатного українського письменника-сатирика й журналіста Степана Олійника (03.04.1908 – 11.01.1982), тривав цього року з 28 березня по перше квітня. Ювілейні заходи першого дня відбулись у Запоріжжі (читайте попередню публікацію на нашому порталі). Відтак його учасники попрямували до Одещини, де фестиваль продовжив свою ходу. Зауважу, вже 1982 року, коли великий сміхотворець відійшов у вічність, на Одещині – його малій батьківщині - пройшли перші Олійниківські читання, що з 1999 року отримали назву «Ярмарок сміху», а 2011-го переросли в Міжрегіональний фестиваль гумору й сатири «Степанова весна».

На сцені Левадівського будинку культури (Миколаївський район на Одещині) Леся Олійник оголосила лауреатів 2018 року Всеукраїнської літературно-мистецької премії «В ім'я добра» імені Степана Олійника. Почесні дипломи отримали письменник Анатолій Горбівненко (Сміла, Черкаська область) за книжку «Налаштування веселки, або Формула борщу» (гумор і сатира) і журналіст Юрій Федорчук (Любашівка, Одеська область) за фотолітопис фестивалю із 1986 року й публікації в одеській пресі. Усього лауреатами премії від її заснування стали вже 55 митців.

Цікаво, що й сама Леся Олійник як музикознавець стала цього року лауреатом премії імені Миколи Лисенка в номінації «За видатні досягнення в музикознавстві» за серію статей 2013-2017 років з проблем розвитку та популяризації української сучасної музики. «Письменницький портал» вітає Лесю Степанівну із цією подією й бажає козацького здоров'я, наснаги та нових творчих здобутків.


 

«Спішать до сміховитоків дніпрянин і гуцул»

У святкових заходах «Степанової весни» (2018) взяли участь народний артист України, лауреат премії імені Степана Олійника (1994) Анатолій Демчук і заслужена артистка України Лариса Дедюх із Києва, професійні артисти розмовного жанру Ігор Чепіль з Івано-Франківська й Микола Кавацюк із Коломиї, лауреати премії імені Степана Олійника Таїсія Крисько (2002, Балта) й Роман Кракалія (2004, Одеса). Під час ювілейних творчих зустрічей із земляками Степана Олійника звучало поетичне слово письменників – голови Одеської обласної організації НСПУ Сергія Дмитрієва, Дмитра Шупти (Одеса), лауреатів премії імені Степана Олійника – Віталія Бошкова (2017, Одеса), Василя Довжика (2004, Київ), Пилипа Юрика (2007, Запоріжжя), Анатолія Горбівненка (2018, Сміла).

Традиційно у святкових заходах на Одещині брали участь переможці конкурсу читців творів Степана Олійника.

Уперше відбувся конкурс юних художників Миколаївського району. Дітям запропонували зробити ілюстрації до творів великого земляка-сміхотворця. Журі конкурсу очолив заслужений художник України Микола Вилкун. Кращі твори побачили учасники ювілейної мистецької акції в Золотій залі Одеського літературного музею.

 

Із Одеси - на малу батьківщину

Автобус помчав учасників фестивалю з Одеси до Балти, де їх зустрів і супроводжував Валерій Бойченко - один із організаторів Олійниківських читань протягом багатьох років. Він доклав багато зусиль у справі створення Левадівського меморіального музею Степана Олійника, був першим очільником Громадського благодійного фонду Степана Олійника.

У Балті до погруддя Степана Івановича лягли квіти. Відтак за участю заступника Балтського міського голови Валерія Желіховського відбулися творчі зустрічі митців із учителями й учнями школи імені Олеся Гончара й шанувальниками творчості Степана Олійника в світлиці Балтського краєзнавчого музею. Журналісти Таїсія Крисько й Людмила Шелих презентували дві шпальти Балтської газети «Ваш інтерес», присвячені ювілею Степана Олійника. Вони підготували це за допомогою Лесі Олійник.

Кульмінацією цього дня стала поїздка в Пасицели, де закопана пуповина сміхотворця. На ґанку школи гостей очікували школярі з хлібом-сіллю. Квіти пам'яті лягли до невеликої пам'ятної стели з портретом Степана Олійника, датами його життя й рядками з вірша:

«Можливо я прагну

Писать щось веселе,

Тому що родився

В селі Пасицели...»

Залу загальноосвітньої школи вщент заповнили учні з батьками й учителями. Із вуст найменших дітлахів і старшокласників майстерно звучало дотепне слово Степана Івановича. Діти радо вітали Лесю Олійник із митцями.

Із Балтського району олійниківська родина переїхала в Миколаївський, де митців зустріла й протягом двох днів супроводжувала голова Миколаївської райдержадміністрації Лариса Висоцька.

Надзвичайно цікава й тепла зустріч відбулась у Державному закладі «Ісаєвський професійний аграрний ліцей» на чолі з його директором Сергієм Ісаєнком.

У Левадівці учасники свята відвідали Меморіальний музей Степана Олійника, яким опікується Валентина Панкова, картинну галерею заслуженого художника України Миколи Вилкуна в приміщенні Левадівської школи.

Відтак у будинку культури відбувся чудовий гала-концерт. До учасників мистецьких заходів тут приєдналися учасники концерту з Одеського обласного центру української культури на чолі з директором Валентиною Вітос, делегації села Троїцького Любашівського району й Броварської гімназії імені Степана Олійника, що в Київській області. До речі, незабаром у цій гімназії також відбудеться ювілейний вечір з нагоди 110-ї річниці від дня народження Степана Олійника за участю Лесі Олійник.

Голова Миколаївської райдержадміністрації Лариса Висоцька привітала всіх, хто долучився до вшанування пам'яті видатного письменника Степана Олійника й подякувала Лесі Степанівні «за приклад, як треба ставитися до своїх батьків, ушановувати й передавати із покоління в покоління цю традицію».

- Адже традиції – це запорука гарної держави, - додала Лариса Адольфівна. – Чим краще ми зберігатимемо родинні звичаї, тим сильнішою й міцнішою буде наша держава. Ми всі цього бажаємо!

Лариса Висоцька подякувала Лесі Олійник ще й за те, що запрошує гарних митців і дає можливість спілкуватись із творчими людьми, які дарують радість.

 

«У тата було надзвичайно ніжне й добре серце»

У Левадівці Леся Степанівна поділилася спогадами про своє перебування на цій землі:

- Для мене Олійниківські читання розпочалися набагато раніше, коли я зовсім мала приїздила сюди з мамою і татом і спостерігала, як пізнього вечора біля клубу збиралися люди після того, як виконали щоденні господарські справи. Дехто приїздив із сусідніх сіл - Анастасівки, Ісаєва, Андрієво-Іванівки. Усі хотіли послухати Степана Олійника. Найголовнішими для тата були оця любов, очі, що дивилися на нього. Люди приносили й дарували йому чорнобривці. Я і зараз висіваю їх на подвір'ї, бо це були його улюблені квіти. Левадівка дорога ще й тим, що тут зростали батькові сестри й племінники. У тата було надзвичайно ніжне й добре серце. Це могла відчути тільки родина. А вже багато років потому люди розповідали, що комусь він дістав окуляри, комусь – інвалідний візок, потурбувався, щоб у селі заасфальтували шматок дороги, що був уже непридатний для пересування транспорту.

...Цьогорічна Степанова весна фінішує. Дай, Боже, щоб таким веснам не було ні кінця, ні краю!

На знімку вгорі:

Левадівка. Біля погруддя Степана Олійника – лауреати Всеукраїнської літературно-мистецької премії «В ім'я добра» - письменник Анатолій Горбівненко і журналіст Юрій Федорчук

022

Балта. Учасники фестивалю біля погруддя Степана Олійника

060

Пасицели. Юні учасники ювілейного концерту читають вірші Степана Олійника

043

Надзвичайно цікава й тепла зустріч відбулась в Ісаєвському професійному аграрному ліцеї (директор Сергій Ісаєнко – третій ліворуч). Фото Сергія Чебана

189

Ісаєвський будинок культури. На сцені (зліва направо): Ігор Чепіль, Лариса Дедюх, Микола Кавацюк, Леся Олійник і Анатолій Демчук. Фото Сергія Чебана

F1012636

Бандуристка Лариса Дедюх (ліворуч) і голова Миколаївської РДА Лариса Висоцька покладають квіти до погруддя Степана Олійника в Левадівці. Ліворуч – Леся Олійник. Фото Юрія Федорчука

F1012652

На Одещині «Степанова весна» Наталі Бучель на вірші Василя Кравчука прозвучала у виконанні юного квартету з Левадівської школи. Фото Юрія Федорчука

IMG_4123

У Левадівській картинній галереї заслуженого художника України Миколи Вилкуна (четвертий ліворуч) було багатолюдно. Фото Юрія Федорчука

IMG_4184

Анатолій Горбівненко, отримавши премію імені Степана Олійника, сказав: «Вважаю, що це аванс, а я докладу максимум зусиль, аби надалі з честю нести це високе звання». Ліворуч – Леся Олійник. Фото Юрія Федорчука

285

Леся Олійник вручає премію «В ім'я добра» журналісту Юрію Федорчуку - фотолітописцю фестивалю із 1986 року. Фото Сергія Чебана

358

Левадівський БК. Народний артист України Анатолій Демчук уміє завести публіку. Фото Сергія Чебана

 
Популярне
Останні публікації
УВАГА!

Перекладаємо українською тексти, зокрема, художні твори, виконуємо літературне редагування.

Звертатися: pilipyurik@meta.ua

Літературне Запоріжжя

Українські літератори

Зарубіжні літератори