«Хортиця крізь віки - 2018»

E-mail

росте юна зміна – учасниця пленеру Наталя Дерев'янко із дочкою

Позитивні штрихи й новації ХІV мистецького пленеру

Віра СЕРЕДА

Традиційною звітною виставкою у виставковій залі Запорізької обласної організації Національної спілки художників України завершив роботу ХІV Всеукраїнський мистецький пленер «Хортиця крізь віки». Визначальною прикметою стало розширення його меж до території Козак-палацу, де під час ІІ спеціалізованого міжнародного екологічного форуму «Екофорум-2018» діяла виставка робіт різних років із колекції пленеру та відбувся майстер-клас із живопису.

Позитивним штрихом стало й те, що в Запоріжжі перетнулися два представницькі пленери. Протягом трьох днів їхні учасники могли поспілкуватися між собою й побувати на виставках. У день відкриття пленеру «Хортиця крізь віки» в експозиції серед інших колекційних творів можна було побачити роботу народного художника України Валерія Франчука й дві картини заслуженого художника України Василя Красьохи – обидва прибули цього року на пленер «Запорізький пейзаж» і завітали у виставкову залу НСХУ. Три дні потому вже хортицькі пленеристи мали можливість оглянути звітну виставку пленеру «Запорізький пейзаж» в обласному художньому музеї.

«Від ваших робіт залежить формування нації»

Під час закриття пленеру Ірина Гресик подякувала всім, хто долучився до організації й участі в ХІV пленері «Хортиця крізь віки», зауваживши, що розширення його меж до Козак-палацу й майстер-клас під час роботи екофоруму - це цікавий і новий досвід не лише для художників, а й для партнера пленеру – Запорізької міської ради.

У церемонії урочистого закриття взяли участь заступник Запорізького міського голови Валерій Еделєв та заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Хортиця» Тетяна Лисенко.

Валерій Еделєв, зокрема, підкреслив важливу місію митців:

- Ви, перш за все, - носії генетичної пам'яті. Від ваших робіт багато в чому залежить формування нації в майбутньому. Ми намагаємося зберегти незатухаючий вогник мистецтва на території Запоріжжя. Не можу обіцяти за всю владу, але те, що залежить від мене, робитиму й у наступні роки.

Тетяна Лисенко вручила Ірині Гресик подяку від НЗ «Хортиця» за вагомий особистий внесок у популяризацію острова Хортиця та з нагоди відзначення 25-ої річниці проголошення першого Національного заповідника.

 

Звітна виставка

Вона традиційно вражала різноманіттям творів у різних техніках і показала, що й цього року на пленер приїхали достойні представники своєї справи. У його роботі брали участь чотири заслужених художники України – Іван Гапоченко (Суми), Олександр Кара (Ізмаїл), Михайло Довгань (Тульчин) й засновниця пленеру, голова Запорізької організації НСХУ Ірина Гресик. Усього ж – 29 митців, серед них і запорізькі фотохудожники: Сергій Лавров, Борис Дворний і Наталя Каріда.

Гарні роботи представили запорізькі художники Наталя Коробова, Владислав Баранник, Наталя Дерев'янко, Микола Боровик, Світлана Бойко, молодий художник із Оріхова Олександр Звєрєв. Чи не вперше в експозиції пленеру глядачі побачили оригінальні художні роботи запоріжанки Юлії Стульникової у стилі витинанки.

- Я викладаю в Хортицькій національній навчально-реабілітаційній академії, - розповіла вона про свій вибір, - коли шукала для студентів завдання із витинанки, мене надзвичайно вразили твори заслуженого художника України Миколи Теліженка й художника-графіка й витинанкаря Андрія Пушкарьова. Тоді зрозуміла, що витинанка може бути не тільки традиційною, симетричною, не тільки закритою композиційно, а й динамічною, навіть із додаванням фарби, що робить Андрій Пушкарьов, який тонує папір олійними фарбами. Я вирішила представити такі твори.

Чотири цікаві роботи на склі показали львів'янки Мар'яна Мотика з дочкою Ольгою. Привернула також увагу робота «Спортсменка» Мар'яни, виконана під час пленеру.

- Ірина Гресик організувала нам екскурсію на байдарках, - розповіла Мар'яна про задум цієї картини, - щоб ми добре роздивилися скелі Хортиці з води. Скелі, дійсно, вражали. Але мій погляд зосередився на молодій спортсменці, яка тренувалася – така могутня, прикована до човна, підкоряла ріку. Приємно, що молодь займається спортом, і я хотіла його популяризувати цією роботою.

Мар'яна Мотика працює з іншою учасницею пленеру Любою Лебідь-Коровай на кафедрі графічного дизайну Львівської академії мистецтв. Викладає живопис і графічні техніки. На її думку, добре, що є такий пленер, де можна обмінятися досвідом.

Наймолодша учасниця пленеру Ольга Мотика закінчила ІV курс Львівського державного коледжу декоративного й ужиткового мистецтва імені Івана Труша.

- Спочатку було страшнувато, - зауважила, - бо поруч творили досвідчені художники: багато уміють, знають, працюють у різних техніках, а мені ще багато чого треба навчитись. Я придивлялася - побачила, як кожен малює, має свою манеру виконання, бачить, приміром, один і той же пейзаж по-своєму, що відображає світогляд кожного. Сподобалося місто Запоріжжя, острів Хортиця. Вразив козацький кінний театр на Хортиці, Кам'яна Могила, дуже гарні краєвиди!

Уперше на пленері - Любов Пономарьова із Чугуєва, що на Харківщині. Вона здобула освіту з батику в Білорусії, а потім продовжила навчання в Московському заочному народному університеті за фахом «станковий живопис». Цього року Любов мала дві виставки в Харкові.

- У Запорізькому краї дуже вразила природа, - поділилась художниця, - гостинні люди, місто дуже цікаве, але найбільше сподобалася, звичайно, Хортиця. Виконала багато робіт, але на виставку відібрала п'ять. У колекції пленеру залишаться «Вітряк» і «Кам'яна Могила». До речі, вітряк я зобразила у двох картинах - одну везу із собою.

Катерина Білетіна з Одеси, яка вже вдруге на пленері «Хортиця крізь віки», поділилася секретом творення картини «Мамай медитує»:

- Я люблю щось знайти для себе й малювати багато разів - не прагну нових емоцій, цього немає. Мені подобається споглядання за тим, що я вже добре знаю. Наприклад, у картині «Мамай медитує» я весь час спостерігала на Хортиці різні стани дня. Почерпнула дещо від інших учасників пленеру. Мені дуже сподобалися роботи В'ячеслава Апета з Дніпра й «Спортсменка» Мар'яни Мотики - щось у ній є дуже оригінальне. А ще цікава серія робіт Любові Лебідь-Коровай. Враження дуже позитивне!

 

«У художньому музеї так не вистачає картини Мар'яни Мотики на склі»

Мистецтвознавці Запорізького обласного художнього музею також завітали на виставку й милувалися роботами художників. Зокрема, Людмила Травень висловила задоволення від побачених робіт і поділилася гарною новиною:

- Домовились із учасниками пленеру про передачу кількох робіт до колекції нашого музею. Любов Лебідь-Коровай зі Львова подарувала свій твір «Козацька миска» (це вже друга її робота в музеї). Дуже порадував нас дніпровський художник–емальєр Станіслав Юшков. Він привіз нам три чудові графічні роботи, адже на пленері важко працювати з емаллю. Він – наш земляк – отже, залишиться пам'ять про нього в рідному місті. На один із виставкових творів ми поклали око, але він – із колекції пленеру. Цікаві роботи представили Мар'яна Мотика з дочкою Ольгою. У художньому музеї так не вистачає картини Мар'яни Мотики на склі, адже в ній утілена українська традиція. У нас є такі роботи, але небагато. Хотілось би поповнити колекцію творами сучасних майстрів.

Сподобалася Людмилі Травень робота Олександра Кари (Ізмаїл) гарною подачею й відчуттям атмосфери: стан повітря, температури, кольорова гама, коли сонце з'їдає колір. Зважаючи на те, що мав художник на її творення лише 40 хвилин, не одразу впізнали в ній територію «Козацького театру», що на Хортиці. До того ж, у театрі на той час було багато екскурсійних груп, а це, за словами митця, трохи заважало працювати. Навіть не встиг намалювати дерева. Автор зауважив, що варто б іще додати деталі, але мистецтвознавець сказала, що, можливо, й не треба, бо все так свіжо й гарно.

Наступного року має бути вже XV пленер «Хортиця крізь віки» - Запорізька організація Національної спілки художників України сподівається, що він відбудеться.

 

На знімку вгорі: росте юна зміна – учасниця пленеру Наталя Дерев'янко із дочкою

Заслужений художник України Іван Гапоченко (Суми) біля експозиції своїх робіт

Заслужений художник України Іван Гапоченко (Суми) біля експозиції своїх робіт

Оригінальні художні твори в стилі витинанки представила Юлія Стульникова (Запоріжжя)

Оригінальні художні твори в стилі витинанки представила Юлія Стульникова (Запоріжжя)

Любов Пономарьова із Чугуєва біля експозиції своїх творів

Любов Пономарьова із Чугуєва біля експозиції своїх творів

Дніпровському художнику Станіславу Юшкову (ліворуч) є про що поговорити зі Степаном Марчуком – обидва працюють із емаллю

Дніпровському художнику Станіславу Юшкову (ліворуч) є про що поговорити зі Степаном Марчуком – обидва працюють із емаллю

Львів'янки Мар'яна Мотика з дочкою Ольгою біля картини Мар'яни «Спортсменка», що привернула увагу багатьох митців і глядачів

Львів'янки Мар'яна Мотика з дочкою Ольгою біля картини Мар'яни «Спортсменка», що привернула увагу багатьох митців і глядачів

Учасники пленеру «Хортиця крізь віки» після церемонії закриття

Учасники пленеру «Хортиця крізь віки» після церемонії закриття

 


 
Популярне
Останні публікації
УВАГА!

Перекладаємо українською тексти, зокрема, художні твори, виконуємо літературне редагування.

Звертатися: pilipyurik@meta.ua

Літературне Запоріжжя

Українські літератори

Зарубіжні літератори