Пленер «Хортиця крізь віки – 2010»


Чи виборюватимуть спонсори місця для участі в наступних пленерах?


ВІРА СЕРЕДА

Особливою прикметою нинішнього пленеру, за словами голови запорізької організації Національної спілки художників України Ірини Гресик, стало проведення благодійним фондом «Відродження Запорізького краю» (голова - Юрій Ружин) майстер-класу з батику з дітьми-сиротами зі всієї Запорізької області. На шовкову тканину, натягнуту на раму, треба було нанести малюнок. Його ескіз діти мали підготувати заздалегідь. Тож озброєні олівцями, пензлями, фарбами, юні митці під керівництвом запорізьких художників Тетяни Власенко, Анни Поплавки, Марти й Лілії Бережненків та Домініки Левандович (Польща) успішно виконали завдання. Допомагали також учителі мистецьких шкіл. Дуже важливо, що спонсор підготував дітям гарне, сучасне приладдя, наприклад, тюбики з акриловою фарбою, які дуже швидко сохнуть, й не треба було малювати скляною чи мідною трубочкою. На закінчення майстер-класу дітей пригостили обідом. Юні художники подивилися виставу Кінного театру, отримали подарунки.

 

Усі твори дітей зайняли центральне місце у виставковій залі обласної організації НСХУ поряд із творами відомих митців.

Перед початком церемонії закриття усі бажаючі могли придбати за сто гривень благодійну безпрограшну лотерею. Пізніше тут розіграли дитячі роботи. Серед щасливих власників картин із батику також голова обласної організації Національної спілки народних майстрів України Олександр Вільчинський, генеральний директор «Запоріжелектротрансу» Микола Риженьких, голова Ленінської райдержадміністрації Запоріжжя Володимир Кияниця, інші присутні на виставці. У день свого народження юний Артур Арзуманян допомагав у розіграші лотереї, тож батьки, придбавши йому лотерейний білет, зробили оригінальний подарунок.

Кульмінацією цього дня мав стати аукціон творів професійних художників із тринадцяти лотів: народного художника України Олексія Полякова із Донецька, Ніни Бондаренко із Києва, покійного запорізького митця Миколи Колядка (два лоти), Наталі Пухінди й Любові Лебідь-Коровай зі Львова, Івана Коваленка із Дніпропетровська, запорізьких художників Анатолія Кіргеєва (чотири лоти), Світлани Бойко, Оксани Москвіної та гравюра ХVІІІ століття. Мінімальна сума, яку могли отримати від проведення цього аукціону – близько тридцяти тисяч гривень. 

Проте жодну роботу цього дня не продали. Аукціон визнали таким, що не відбувся. Тому оголосили, що до закінчення роботи виставки картини ще можна буде придбати. Більшість присутніх у залі не були готові купити навіть найдешевшу роботу за тисячу гривень, хоча реальна вартість представлених робіт значно вища, ніж та, що була зазначена на початку. Більшість художників, даруючи свої картини, усвідомлювали, що кошти підуть на благодійність, тому погодилися знизити ціну, щоб твори були продані й 70 відсотків виручених коштів пішли на потреби дитбудинків області.

У чому ж причина невдачі? Звичайно, в запорізької організації НСХУ досвіду проведення аукціонів немає. Очевидно, треба було всім організаторам обговорити це питання заздалегідь, знайти заможних людей, залучити підприємців, зацікавлених у придбанні цих творів.

Виставлені твори учасників пленеру вражали своєю індивідуальністю. На жаль, під час етюдів погода не завжди сприяла творчому процесу – мало не щодня йшли сильні дощі. Проте дехто з митців знайшов у цьому позитив, створюючи свої роботи. За словами киянки Ніни Бондаренко, яка вдруге побувала на пленері, вона вперше на етюдах змогла відчути й передати у творі наближення дощу. Нещодавно в Запоріжжі видали каталог її творів, який вона дарувала на виставці. Передчуття грози відчувається і в етюдних роботах деяких інших художників, представлених на виставці.

Привернули увагу твори народного художника України Олексія Полякова із Донецька, який не пропустив ще жодного запорізького пленеру, – це пейзажі Хортиці й Кам’яної Могили («Весна на річці Молочній», «Наумова балка. Струмок до Дніпра»).

Цікаві твори представили молоді митці - талановиті випускники Київської академії мистецтв Анастасія Калюжна з Керчі («Слідами стародавніх часів», «Хліб») й Віктор Швець із Луцька («На Старому Дніпрі», «Андріївський узвіз»).

Мирослав Бухер зі Словаччини декілька років працює над циклом «Портрет землі». У його пейзажах («Старий Дніпро», «Шлях до Шаришу») відчувається космічний погляд на землю. 

Художник Енес Левич колись жив у Боснії. Коли ж у 90-ті роки минулого століття розгорівся повномасштабний хорватсько-боснійський конфлікт у Герцеговині в районах зі змішаним хорватсько-боснійським населенням, він емігрував у Швецію. У деяких його роботах, як «Червона дорога», можна побачити відголоски тієї страшної війни.

Антоній Врублевський із Польщі познайомив зі своєю авторською технікою – він виготовив твори-дароносиці, використовуючи каміння та землю з Хортиці й Кам’яної Могили. Антоній сказав, що вже давно працює в цій техніці. Деякі картини-плащаниці він створює для церкви.

Інший польський митець Даніель Людвідчук представив у залі дерев’яну скульптуру з філософським забарвленням.

На Хортиці ще з часів динозаврів росте унікальна рослина – водяний горіх чилим. Його можна вживати в їжу. У скрутні часи він врятував від голоду не одне життя. Але майже ніхто його не малював. Тепер цю рослину можна побачити на картині львівської художниці Наталі Пухінди «Чилим. Ми – на Хортиці».

Любов Лебідь-Коровай зі Львова вирізняє оригінальна авторська техніка. Вона представила символічні роботи - стилізовану ікону «Жінка з благословенням» і «Кам’яна брама». 

Запам’яталися роботи запорізьких художників - козацькі образи в картинах Юрія Очередька («Козацькому роду нема переводу», «Козаки на Хортиці»), Галини Сапегіної (диптих «Козацькі кентаври»), міські пейзажі Наталі Коробової, петриківський розпис Наталі Колядко, кам’янсько-дніпровські краєвиди Дмитра Разіна й, звичайно ж, роботи заслуженого художника України Ірини Гресик («Роксолана», «Острів Байда»).

Фотохудожниця Хелена Бухерова (Словаччина) знайшла на Хортиці цікаві сюжети й образи в переплетінні дерев і каменях. Борис Дворний із Запоріжжя представив серію експериментальних фоторобіт із використанням старовинної техніки «камера-обскура» в поєднанні з сучасною цифровою. Цікаві фотопейзажі також у молодого учасника пленеру Артема Носенка.

Голова запорізької організації НСХУ, заслужений художник України Ірина Гресик в інтерв’ю «Письменницькому порталу» підсумувала роботу цьогорічного пленеру:

- Нам дуже допомогли генеральні спонсори - SPA-готель «Пектораль» ТОВ «Голметресурс», який безкоштовно прийняв учасників пленеру й створив дуже гарні умови для проживання й творчого процесу, й корпорація «Кераміст», а також спонсори окремих мистецьких заходів. Тому я мала змогу приділити більше уваги учасникам пленеру, організаційним питанням мистецького характеру й навіть встигла створити декілька етюдних робіт. Під час підсумкового обговорення художники висловилися одностайно, що надзвичайно вражені перебуванням на Хортиці.

Підсумковою виставкою робіт і презентацією каталогу, виданого одним зі спонсорів - ТОВ «Привоз-принт», завершився VІІІ міжнародний мистецький пленер «Хортиця крізь віки – 2010». Генеральний директор корпорації «Кераміст» Дмитро Зусманович побажав, щоб настали такі часи, коли місця для участі в пленері виборювали не лише учасники, а й спонсори. 

 Художник Енес Левич зі Швеції на тлі своїх робіт «Червона дорога» й «Дорога»

Художник Енес Левич зі Швеції на тлі своїх робіт «Червона дорога» й «Дорога»

 

 Художник з Луцька Віктор Швець і його картини «На Старому Дніпрі» й «Андріївський узвіз»)

Художник з Луцька Віктор Швець і його картини «На Старому Дніпрі» й «Андріївський узвіз»)

 

 Анастасія Калюжна з Керчі показує свою роботу «Слідами стародавніх часів»

Анастасія Калюжна з Керчі показує свою роботу «Слідами стародавніх часів»

 

 Диптих запорізької художниці Галини Сапегіної «Козацькі кентаври»

Диптих запорізької художниці Галини Сапегіної «Козацькі кентаври»

 Диптих запорізької художниці Галини Сапегіної «Козацькі кентаври»

Анатолій Киргеєв – гарний майстер не лише пейзажу й натюрморту, а й портрета. Протягом роботи пленеру він робив ескізи портретів своїх колег

 

 Антоній Врублевський із Польщі на тлі дароносиці

Антоній Врублевський із Польщі на тлі дароносиці