Про запорізький пленер уже знають у Тунісі


ВІРА СЕРЕДА

У Запоріжжі триває Дев'ятий міжнародний мистецький пленер «Хортиця крізь віки - 2011», представництво якого поступово розширюється. Цього року уперше на нього завітав представник Тунісу - художник Нежиб РОКБАНІ. Як і всі учасники, він надіслав свої роботи на конкурс, й оргкомітет пленеру визнав їх достойними для участі в мистецькому заході. У Тунісі митець є віце-президентом Міжнародного фестивалю образотворчих мистецтв в Монастірі. Основне ж його місце роботи – один із відділів бюро контролю служби авіаційного руху в аеропорту міста Монастір. Нежиб дуже комунікабельна людина, гарно володіє французькою мовою, тож не було жодних перешкод для нашого спілкування.

 

Нежиб Рокбані розповів, що живописом він серйозно зайнявся доволі пізно - у 22 роки. І втілює свої задуми на полотнах уже понад 30 років. У дитинстві, як і всі діти, багато малював, проте про навчання образотворчому мистецтву намірів не було. Якось він побував як турист у Сербії на одному з мистецьких фестивалів.

Враження від фестивалю були настільки сильними, що він вирішив організувати свій власний фестиваль у рідному місті Монастір, що розташоване на центральному узбережжі затоки Хаммамет. Колись тут був рибальський порт, а тепер - великий туристський курорт. Нежиб Рокбані зустрівся з досвідченими організаторами з туризму, культури, колишнім мером Монастіра, підключив до цієї справи пресу. Разом вони виробили концепцію фестивалю.

- 2003 року вперше в Монастірі відбувся Міжнародний фестиваль образотворчих мистецтв, - розповів Нежиб. - Тоді на нього приїхали лише семеро митців.

Цього року, за дивним збігом, монастірський фестиваль, як і наш запорізький пленер, відбудеться вдев’яте.

- Які умови участі у вашому фестивалі?

- Як і на пленер «Хортиця крізь віки», митці, котрі хочуть приїхати в Монастір, мають надати на розгляд організаційного комітету по два власних твори. Спочатку з них складають експозицію учасників фестивалю, щоб усі художники могли познайомитися з роботами своїх колег, перейняти позитивний досвід. Потім усі картини ми відправляємо в Центр культури Монастіра, щоб кожен турист, який приїздить у місто, міг помилуватися ними. Тема дев’ятого фестивалю – «Туніс – джерело натхнення». Щороку ми її змінюємо. Крім учасників, ми запрошуємо на фестиваль почесних гостей і студентів.

- Які країни представлені цього року?

- Заяви подали учасники з Німеччини, Канади, Фінляндії, Польщі, Бельгії, Болгарії, Китаю, Франції, Італії, Туреччини, Росії. Уперше представлятиме Україну київська художниця Ніна Бондаренко, особисто ми запрошуємо Ірину Гресик.

- Що у програмі заходів цьогорічного фестивалю?

- Зазвичай спершу ми знайомимо учасників із визначними місцями Тунісу, переглядаємо документальні фільми з історії Міжнародного фестивалю образотворчих мистецтв. Учасники мають можливість побувати в Центрі культури Монастіра, де зберігаються роботи учасників попередніх фестивалів. Звичайно ж, митці матимуть час і відповідні умови для творчої роботи. У них буде також можливість познайомитися з фольклором Тунісу – танцями, музикою.

Фестиваль відбудеться - з 12 по 22 вересня, завершиться він виставкою робіт учасників, на якому буде вручено першу премію.

- Ви - віце-президент фестивалю. Чи є у вас якась інша мета, крім участі в нашому пленері як учасника?

- Так. Коли я дізнався про те, що в Україні проводиться пленер, подібний нашому, я загорівся думкою побувати в Запоріжжі й спробувати налагодити творчі зв’язки між нашим фестивалем і вашим пленером.

- Чи є вже якісь наробки щодо майбутньої співпраці з українськими художниками?

- Так. У Запорізькій міській раді, де нас гостинно прийняли заступник міського голови Юрій Каптюх і начальник управління культури й мистецтв Ірина Черниш, які були на відкритті пленеру «Хортиця крізь віки», ми узгоджували проект угоди про співпрацю між оргкомітетами Міжнародного мистецького пленеру «Хортиця крізь віки» й Міжнародного фестивалю образотворчих мистецтв у Монастірі. Підписати її ми б хотіли в Тунісі у вересні цього року під час проведення мистецького фестивалю. Ми навіть ще не знаючи намірів української сторони, наперед визначили день підписання – 14 вересня.

- Бажаю вам успіхів і дякую за цікаву розмову!

 

P1450038_

Нежиб Рокбані під час екскурсії на катері навколо острова Хортиця