конкурс імені Назарія Яремчука

Гран-прі – у чернівчанки Мар'яни Українець

 

004ВІРА СЕРЕДА

 

На Буковині урочисто відзначили 60-річний ювілей видатного співака Назарія Яремчука. Спільні заходи Чернівецької обласної державної адміністрації, управління культури, обласної філармонії, обласного мистецького фонду імені Назарія Яремчука розпочалися 28 листопада й завершилися в день народження митця - 30 листопада.

Письменницький портал пропонує детальний опис ювілейних подій у хронологічній послідовності, розуміючи, що не всі шанувальники творчості Назарія могли побувати на Буковині. Прихильники видатного співака завжди прагнуть прочитати не лише скупі рядки, що подавали електронні засоби масової інформації, а все до найменших подробиць. Ми також розповімо про ювілейні заходи, що вийшли за межі офіційних.

 

 

Конкурс імені українського співця

28 і 29 листопада відбувся конкурс молодих виконавців сучасної естрадної пісні імені Назарія Яремчука.

Назарій Яремчук завжди уважно ставився до молодих виконавців, саме цю ідею, за словами начальника управління культури Чернівецької облдержадміністрації Івана Петрусяка, й заклали в суть конкурсу сучасної естрадної пісні. У ньому могли взяти участь молоді виконавці віком від 16 до 19 років. Вони не сплачували жодних внесків, їм забезпечили безкоштовне проживання й харчування, а також запросили на всі урочисті ювілейні заходи.

Головою журі був народний артист України Павло Дворський, почесним головою – засновник ВІА «Смерічка», народний артист України Левко Дутковський. Члени журі: Євген Біляєв – композитор, аранжувальник; Леонід Затуловський – заслужений діяч мистецтв України; Ігор Курилів - заслужений діяч мистецтв України, директор програм Софії Ротару; Остап Савчук - заслужений діяч мистецтв України, художній керівник Чернівецької філармонії; Володимир Прокопик – композитор, аранжувальник (у першому турі конкурсу); Дмитро Яремчук – заслужений артист України (в другому турі конкурсу).

Щоб журі було максимально об'єктивним, організатори засекретили прізвища учасників і області, які вони представляли. Тож конкурсантів викликали на сцену по імені, називаючи порядковий номер.

 

Театр пісні на конкурсі Назарія Яремчука

У першому турі, 28 листопада, творчі досягнення демонстрували 28 конкурсантів із 17 областей України і Севастополя. Десятеро з них мали потрапити до участі в другому турі. Спочатку всі конкурсанти виконали першу пісню, після невеличкої перерви – другу й отримали оцінки від членів журі. Сума балів складала від 36 до 58.

Більша частина молодих виконавців ретельно підійшла до підбору конкурсних пісень – це гарні змістовні твори, в яких конкурсанти не лише демонстрували свої вокальні здібності, а й переймалися темою твору, перетворюючи пісню в маленький спектакль. Доповненням були відповідні концертні костюми. Приємно, що прозвучали також пісні з репертуару незабутнього Назарія Яремчука: «Родина» (Олександр Злотник – Вадим Крищенко), «Писанка» (Павло Дворський – Михайло Ткач), «Чуєш, мамо» (Олександр Злотник - Михайло Ткач), а також його творчих побратимів-буковинців Володимира Івасюка («Цвіт любові», «Я піду в далекі гори», «У долі своя весна» на вірші Юрія Рибчинського, «Балада про мальви» на вірші Богдана Гури) й Миколи Мозгового («Минає день» на слова Юрія Рибчинського, «Мій край»).

Творчій групі запорізького порталу приємно, що в конкурсі брав участь і представник нашого краю - 16-річний Олексій Бойко, студент другого курсу Ногайського коледжу Таврійського державного агротехнічного університету із міста Приморська Запорізької області. В Олексія вже є досвід участі в мистецьких заходах. Він учасник цьогорічного обласного етапу Всеукраїнського фестивалю художньої творчості серед студентів вищих навчальних закладів першого-другого рівнів акредитації «Софійські зорі» (Мелітополь), Всеукраїнського телешоу «Україна має талант» та минулорічного фестивалю естрадної пісні «Зорепад». Художній керівник конкурсанта – Сергій Грищенко. На жаль, Олексій не пройшов у другий тур конкурсу, проте підготував дуже змістовні патріотичні твори – пісню з репертуару Назарія Яремчука «Родина» й «Україна» (Геннадій Татарченко – Степан Литвин).

 

«Ми перемогли всі разом на цій сцені»

Відзначаючи учасників першого туру, які не пройшли в другий тур, голова журі Павло Дворський щиро подякував виконавцям за гарне виконання.

- Ви робили все для того, - сказав він, - щоб журі й ті, хто був у залі, увійшли в образ пісні. Під час виконання деяких пісень я бачив у членів журі сльози на очах. Значить, ви – на шляху до справжнього співака. Просто це конкурс – і мають бути переможці й переможені. Але ми перемогли всі разом, бо на цій прекрасній сцені Чернівецької філармонії вперше співали Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Володимир Івасюк, Софія Ротару. Я також тут починав співати. Це - благословенна й прекрасна сцена. Хай вона буде вам чудовим плацдармом для того, щоб на крилах пісні вийти в люди, стати достойним співаком рідної землі!

У другому турі, 29 листопада, конкурсанти виконали одразу по дві пісні. Слід зазначити, що серед цих десяти учасників йшла майже рівна боротьба.

 

Різниця між десятим результатом і гран-прі – п'ять балів

У другій половині дня за підсумками конкурсу відбулася прес-конференція, на якій були присутні начальник управління культури Чернівецької облдержадміністрації Іван Петрусяк, голова журі конкурсу, народний артист України Павло Дворський, члени журі - заслужений діяч мистецтв України Леонід Затуловський і заслужений діяч мистецтв України Ігор Курилів.

Як повідомив Іван Петрусяк, умови конкурсу передбачали виконання учасниками трьох сучасних естрадних пісень, дві з яких – українською мовою, одна – за вибором учасника. У першому турі участь взяли 28 конкурсантів, які представляли майже всі області України – Запорізьку, Київську, Івано-Франківську, Донецьку, Луганську, Закарпатську, Рівненську, Донецьку, Херсонську, Хмельницьку, Вінницьку, Тернопільську, Сумську, Львівську, Черкаську, Житомирську, міста Київ та Севастополь. Чернівецьку область представили семеро учасників.

Павло Дворський зазначив, що десять учасників, які пройшли в другий тур, показали гарний смак, і журі раділо, що є перспективна співоча молодь.

- Якби Назарій Яремчук почув ці виступи, він був би втішений, - відзначив голова журі. - Результати десяти учасників ішли один за одним (Сума балів склала від 53 до 58 балів, причому два конкурсанти отримали по 58 балів. - Авт.). Довелося навіть голосувати, щоб визначити володаря гран-прі. На майбутнє, на мою думку, бажано, щоб кожен учасник виконував пісню із репертуару Назарія Яремчука, щоб ті пісні пам'ятали, бо це - скарбниця нашої української пісні.

Павло Дворський висловив задоволення, що Буковина представила дуже сильних учасників.

 

Пісні Назарія мають звучати на конкурсі

Ігор Курилів категорично підтримав ініціативу обов'язково виконувати пісні з репертуару Назарія Яремчука. Він розповів, що був нещодавно в Москві на конкурсі імені Мусліма Магомаєва. То за умовами цього конкурсу виконання пісні з репертуару Магомаєва обов'язкове. Ігор Володимирович припустив, що, можливо, урбанізація впливає на те, що конкурсанти співають все голосніше й голосніше, й порадив не губити глибину відтворення образу, не форсувати звук. Він наголосив на двох критеріях індивідуальності співака – тембр голосу і харизма.

Ігор Володимирович також висловив обурення з приводу скорочення Верховною Радою квоти на присутність українського аудіо- та відеопродукту в ефірі до 25 відсотків і закликав журналістів постійно наголошувати на цій проблемі.

Леонід Затуловський також відзначив дуже високий рівень конкурсу. Проте побажав, щоб було більше мажорних пісень.

- Великої поваги заслуговують викладачі, які підготували гарних конкурсантів, - сказав він. – Я радий, що таким чином вшановано геніального співака Назарія Яремчука. У Чернівецькій філармонії працювали відомі колективи – «Смерічка», «Червона рута», «Черемош», «Жива вода», тому атмосфера тут творча.

На запитання, із чого складався бюджет конкурсу, Іван Петрусяк відповів, що він консолідований. Кошти надало управління культури Чернівецької облдержадміністрації, конкурс матеріально підтримали спонсори. Щодо грошової винагороди призерів, вона буде, але суму на час прес-конференції ще остаточно не оговорили.

На запитання, чим вразив виступ володарки гран-прі, відповів голова журі Павло Дворський:

- Хороші вокальні дані, витримка на сцені, висвітлення теми пісні. Але якби ще конкурсанти знали, що пісню, яка звучатиме українською мовою, покажуть телеканали України, то це б стало ще більшим стимулом.

 

Наступному конкурсу – бути!

Журналісти виявили занепокоєння: «Чи не стане цей конкурс першим і останнім?» На що Іван Петрусяк відповів:

- Хочемо, щоб він проводився систематично. Із точки зору фінансів він не дуже затратний. Щодо місця його проведення, то ми переконали вижничан, що проводити його краще в залі Чернівецької філармонії, де є всі умови – відповідна якісна апаратура, фахівці, що є запорукою успіху для молодого співака.

Урочисте відзначення переможців конкурсу молодих виконавців сучасної естрадної пісні імені Назарія Яремчука відбулося під час гала-концерту за участю переможців конкурсу та почесних гостей. Слово для привітання й оголошення переможців надали голові журі, народному артисту України Павлу Дворському.

- За ці два дні, - зазначив він, - ми всі, хто виступав і працював на конкурсі в місті Чернівці, де робив перші кроки, розкривав свій талант наш Назарій Яремчук, відчули себе пісенною українською родиною. Мені приємно, що в журі конкурсу були талановиті митці, які особисто знали Назарія Яремчука, багато працювали творчо з ним, писали для нього пісні, робили для нього аранжування, просто були друзями в його житті. У цьому конкурсі брали участь представники молоді з 17 областей України й Севастополя, звичайно, більше було дівчат, але я вірю, що в наступних конкурсах братимуть участь талановиті гарні молоді юнаки. Рідна пісня – найдорожча! Рідна мова – найрідніша! Тому плекаймо й примножуймо рідну пісню!

Потім усі члени журі взяли участь у нагородженні учасників другого туру. Дипломи переможців конкурсу отримали: Ольга Чернієнко (Черкаська область), Вікторія Шемчук (Житомирська область), Вероніка Мешко (Закарпатська область), Вікторія Рихлюк (Вінницька область), Христина Петрів (Івано-Франківська область).

Третю премію поділили Маргарита Мелешко з Києва й Андрій Поткалюк із Хмельницького. Другу премію отримала чернівчанка Юлія Полюляк, першу - Олександр Атодирес із міста Сторожинець (Чернівецька область).

Гран-прі виборола Мар'яна Українець із пісенної столиці України - Чернівців.

Потім конкурсантів, членів журі, почесних гостей, а також усіх шанувальників естрадного музичного мистецтва й творчості Назарія Яремчука привітав перший заступник голови Чернівецької обласної державної адміністрації Георгій Галиць. Зокрема, він сказав:

- Прекрасно, що відбувся цей конкурс, тому що Назарій Назарович працював у цьому приміщенні. Чернівецька філармонія дала дорогу у світ багатьом відомим співакам, але Назарій Яремчук – один із небагатьох, хто починав і все життя працював на цій сцені. Він виступав на столичних сценічних концертних майданчиках і на колгоспних ланах, у військових частинах й у Чорнобилі. Усе творче життя його проходило на сцені Чернівецької обласної філармонії. Назарій Яремчук давав дорогу молодим і підтримував талановиту творчу молодь, саме тому голова Чернівецької облдержадміністрації Михайло Папієв вирішив заснувати іменну стипендію для талановитої співочої молоді, яка з наступного року вручатиметься в день народження Назарія Яремчука в цьому залі.

 

Концерт побратимів і талановитої молоді

У святковому гала-концерті взяли участь переможці та дипломанти конкурсу молодих виконавців сучасної естрадної пісні імені Назарія Яремчука.

Крім того, на сцену виходили творчі побратими Назарія Яремчука. Музичний керівник ансамблю «Смерічка», композитор-аранжувальник, заслужений артист України Олег Шак виконав пісню Павла Дворського на вірші Михайла Ткача «Писанка». Пісенний побратим Назарія Яремчука, поет, народний артист України Вадим Крищенко почав свій виступ із вірша «Дзвонар».

- Назарій говорив мені: «Вадиме Дмитровичу, ми – дзвонарі», - поділився спогадами поет. - Він дійсно був отим золотоголосим дзвонарем, який сіяв по нашій землі слово, пісню, щоби всі ми доторкнулися до того, що називається краса і щастя. Багато років я працював із Назарієм, ми написали багато пісень: «Гей, ви, козаченьки», «Родина», «Батько і мати», «Забудеш», «Одинокий вожак», «Усміхнися мені» - усіх не перелічиш. Як багато вже немає тих людей, з якими працював Назарій Назарович: Раїса Кириченко, Іван Мацялко, Микола Мозговий, Ігор Білозір... Болить серце, і народився вірш «Пам'ять».

Вадим Крищенко прочитав цього вірша.

- Назарій був не просто співак, - продовжив поет, - він був великим гордим українцем, патріотом України. Пам'ятаю, ми назвали пісню «Гей ви, козаченьки», ми її писали, коли ще був Радянський Союз, там є слова «Щоб іскрилась Україна на гетьманській булаві». Це тоді було досить сміливо. Коли він заспівав, увесь зал устав. І я наберусь сміливості й прочитаю вам теж гарячий вірш «Коли воскресне Україна?», мовби перегукуючись із бажанням Назарія.

Із Києва приїхав ще один творчий побратим Назарія Яремчука, композитор, народний артист України Олександр Злотник, який виконав попурі своїх пісень із репертуару Назарія - «Оркестр природи», «Чуєш, мамо», «Лиш для тебе», «Батько і мати», «Горобина», «Гай, зелений гай», «Родина».

- Назарій був феноменом, - зокрема, зазначив композитор. - Жодного концерту не було, коли б він не вийшов на сцену і його не прийняли на біс. Він дуже любив Україну, українську культуру, пісню. Дуже тяжко усвідомлювати, що його з нами немає. Але я все ж певен, що він усе бачить. Він чує, які чудові діти зараз співають. Я послухав і був вражений. У нас є прекрасні таланти, в нас є справжні голоси. Я певен у тому, що Назарій був, є і буде, поки живе пісня, поки є Україна.

Сценічний побратим Назарія Яремчука, композитор, народний артист України Павло Дворський виконав пісню «Смерекова хата» й «Горнусь до тебе, Україно» на вірші Миколи Бакая.

- Ніякі моря і гори не можуть зупинити оту любов мільйонів українців до свого славетного співака, - сказав Павло Ананійович. - Пісня Назарія звучить по рідній Вижниччині, в Чернівцях, у милій серцю Україні і, звичайно, перелетіла моря й океани. У Сіднеї й Мельбурні, Вінніпегу й Ванкувері, Вашингтоні й Нью-Йорку співають пісні Назарія Яремчука. Уся його співоча родина, всі його найдорожчі друзі, наймиліші краяни зібралися, щоби знову й знову освідчитися в любові до нашого славетного земляка. Пісня Назарія звучатиме! Він горнувся до кожного з нас піснею, словом, думкою, молитвою. Він горнувся до своєї родини. Він любив повертатися в рідну Буковину. Він мріяв, щоб Україна була щасливою, багатою, могутньою державою. І славний її син горнувся до неї. Україна пам'ятає свого сина, допоки звучать його пісні.

У концерті виступили також нащадки Назарія Яремчука – його сини, заслужені артисти України Дмитро і Назарій Яремчуки.

На завершення гала-концерту виступила володарка гран-прі конкурсу молодих виконавців сучасної естрадної пісні імені Назарія Яремчука, чернівчанка Мар'яна Українець, виконавши твір «Я з піснею живу» Людмили Прокопець.

Завершилося свято піснею з репертуару Назарія Яремчука «Родина».

 

На знімках:

064

Прес-конференцію за підсумками конкурсу проводять (зліва направо) заслужений діяч мистецтв України Ігор Курилів, голова журі, народний артист України Павло Дворський, начальник управління культури Чернівецької облдержадміністрації Іван Петрусяк і заслужений діяч мистецтв України Леонід Затуловський

 

024

Чернівчанка Мар'яна Українець - володарка гран-прі

 

018

Олександр Атодирес (перша премія) натхненно виконав пісню Павла Табакова «Ти - моя»

 

050

Представник Запорізького краю Олексій Бойко виконує конкурсну пісню Олександра Злотника на слова Вадима Крищенка «Родина»