Запорізькій спілці художників – 50

Голова обласної організації НСХУ Ірина Гресик на тлі своїх натюрмортівВІРА  СЕРЕДА,

ЮРІЙ  ЗЕЛІНСЬКИЙ  (ФОТО)

Відкриття виставки «Сучасний натюрморт» запорізької організації Національної спілки художників України відбулося напередодні її піввікового ювілею. В архівному документі зазначено: «Згідно з протоколом засідання президії Спілки художників УРСР від 6 грудня 1961 року №23/67 14 лютого 1962 року створено обласне відділення Спілки художників УРСР». На підставі наказу правління СХ УРСР від 30 травня 1969 року відділення перейменували в організацію, а 2 жовтня 2000 року згідно зі свідоцтвом про Державну реєстрацію юридичної особи АОО №204082 СХ УРСР - у Запорізьку організацію Національної спілки художників України.

 

 

Нині в організації 89 митців, які представляють різні школи образотворчого мистецтва – одеську, дніпропетровську, львівську, харківську, латиську, санкт-петербурзьку, винницьку, косівську та інші. Цим і пояснюється різноманіття думок і вишуканість їхніх творів.

У виставкову залу завітали художники, на чиїх очах творилася історія організації. Ще школярками були на той час Наталія Коробова й Ірина Гресик. Вони пригадали, як дітьми частенько ходили в майстерню, що розміщувалася в районі теперішньої міськради, де працювали їхні батьки Володимир Коробов і Станіслав Шинкаренко. Там дівчатка спостерігали, як творять Федір Шевченко, Василь Скрипник, інші художники. Митці обмінювалися досвідом, радилися, не пропускали жодної виставки чи пленеру. І постійно малювали з натури.

Починаючи з повоєнних років у Запоріжжі склалося творче ядро – Георгій Колосовський, Микола Крюков, Павло Редін, Петро Коломенський, які вже були членами Спілки художників СРСР. 1960 року лави Спілки поповнили ще четверо митців, а 1961 року - двоє. Це дало можливість створити Запорізьку обласну організацію Спілки художників УРСР. Підсумком цієї значної для митців події стала велика обласна виставка, що продемонструвала високу зрілість запорізьких художників.

Олексій Якушенко (в експозиції - сім його чудових натюрмортів) розповів, що збагатився досвідом, працюючи поруч із майстром Євгеном Чуйковим. Зразком же митця для нього став Георгій Колосовський, якого він частенько відвідував, особливо під час хвороби.

- До останнього подиху він жив мистецтвом, - поділився спогадами Олексій Михайлович, – знаходив у собі сили, щоб устати, коли я до нього приходив, і показати свої роботи, щоб разом зі мною вибрати з них найкращі.

Георгій Карадуманов, натюрморти якого також представлені в залі (сплутати з іншими їх неможливо – вишукані ніжно-сірі й голубі тони просто заворожують), висловив захоплення Анатолієм Фоміним, старійшиною спілки, неперевершеним майстром пейзажу (його натюрморт також є в експозиції). Рідні допомагають Анатолію Никифоровичу дістатися майстерні, де він щодня працює й продовжує виставляти твори. Сам же Георгій Павлович дуже критично підходить до своєї творчості.

- Якщо картина не вдалася, - каже він, - я її знищую, й коли її сюжет не виходить у мене з голови, починаю писати заново, аби правдиво відтворити задуманий образ.

Розмаїття натюрмортів у різних техніках представили близько 30 художників. Серед них - сім майстерно виконаних робіт Світлани Бойко, нові твори Ірини Гресик, Галини Сапегіної, Наталії Коробової, Анатолія Тарабанова. Солідні за технікою й задумом натюрморти створили молоді художниці Анна Хандожко, Ірина Путнокі, Ольга Кіргеєва. А в малому залі гарну експозицію склали етюди Миколи Боровика.

- Щодо урочистого відзначення ювілейної дати, - розповіла голова Запорізької обласної організації НСХУ Ірина Гресик, - то ми плануємо її відзначити наприкінці року, в День художника. Передуватиме їй ювілейна виставка робіт запорізьких митців. Крім того, в організації йде активна підготовка до десятого, теж ювілейного, міжнародного пленеру «Хортиця крізь віки», в рамках якого проводитиметься всеукраїнська художня виставка Національної спілки художників України «Мальовнича Україна». Ці заходи відбудуться в травні. І, звичайно ж, будуть традиційні щомісячні виставки митців, як колективні, так і персональні.

На знімку вгорі:

Голова Запорізької обласної організації НСХУ Ірина ГРЕСИК

 

 

IMG_2483
Георгій Карадуманов (праворуч) оглядає експозицію натюрмортів Олексія Якушенка (ліворуч)