Українське кіно

Запорізькі глядачі стоячи вітали «ТогоХтоПройшовКрізьВогонь»

8

ВІРА СЕРЕДА

У Запорізькому кіноконцертному залі імені Олександра Довженка з успіхом відбувся прем'єрний показ повнометражного фільму Михайла Іллєнка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь». Протягом п'яти хвилин після його закінчення в заповненому залі не стихали оплески глядачів. Серед них було дуже багато молоді, в тому числі студенти Запорізького національного університету. На прем'єру приїхали генеральний продюсер фільму Володимир Філіппов та актори – виконавець головної ролі Дмитро Лінартович (Іван Додока), наш земляк Віктор Андрієнко (Смирнов) і Олексій Колесник (Вождь).

Цього ж дня відбулася прес-конференція, під час якої представники творчої групи розповіли про фільм, відповіли на численні запитання журналістів.

 

«Ми – про себе»

Генеральний продюсер проекту Володимир Філіппов, розповідаючи про фільм «ТойХтоПройшовКрізьВогонь», наголосив, що кожен, хто над ним працював, дотримувався головної формули Михайла Іллєнка: «Ми – для нас – про себе». Це - перший фільм, знятий за останні два десятки років винятково українською знімальною групою на українські кошти та силами українських кіновиробників. Ще кілька років тому в Україні була відсутня суттєва ланка технологічного циклу поствиробництва – кольорокорекція та зведення Dolby-звуку, без яких неможливе створення сучасного прокатного кіно, тому продюсерам доводилося для такої роботи возити кіноматеріали за кордон.

Цю картину знімали сучасною цифровою кінокамерою, монтаж та обробка матеріалу вели за допомогою комп'ютерної техніки з використанням спецефектів та ЗD-графіки, а вже потім готовий фільм переводили на кіноплівку для показу в кінотеатрах. У виробництві брали участь єдині в Україні - компанія з повним циклом технологій цифрового кіно «Кінотур» та сертифікована Dolby-студія «ЛеДоєн».

Зйомки відбувалися в Україні. Лише під час вимушеного простою Михайло Іллєнко, беручи участь у навколосвітній подорожі Київського крейсерського яхт-клубу, зняв епізод у Південних Андах, із якого й починається фільм.

Нагорода, що дала поштовх для завершення фільму

Актор Олексій Колесник (зіграв роль вождя) розповів:

- Восени минулого року, коли бюджет фільму зріс через інфляцію до 16 мільйонів гривень (із них десять мільйонів – державні кошти), незавершену версію фільму Михайло Іллєнко вирішив показати на ІІІ Київському міжнародному кінофестивалі. Було ще багато недоробок, тому нагород ніхто не очікував. Раптом – телефонний дзвінок від керівника фестивалю: фільм отримав гран-прі за результатами голосування глядачів (40%). Російський фільм отримав 23 відсотки голосів, а сербський – 20. Це додало творчій групі наснаги, й картину завершили за жовтень-грудень 2011 року.

Наш земляк, актор Віктор Андрієнко, який зіграв роль Смирнова, додав, що фільм успішний завдяки грі акторів. І пояснив:

- Наші актори відрізняються тим, що в них горить око. Російські актори працюють здебільшого на технологіях.

Володимир Філіппов поділився також неприємною новиною: не так давно в Інтернеті запустили недолугу, незавершену копію фільму. Це, звичайно, дуже засмутило режисера, бо йому було соромно за неї, адже після того ще протягом семи місяців тривала копітка робота над «шліфуванням» фільму.

Продюсер процитував слова Михайла Іллєнка: «Фільм, який зараз є в Інтернеті - це середня технічна версія стрічки, що не має нічого спільного з фільмом. Прошу вас не дивитися й не поширювати фільм у мережі».

«Ця кінокартина – для людей»

Фільм «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» розпочав свою ходу кінотеатрами України 19 січня у Харкові, Івано-Франківську та Києві. На день прем'єрного показу в Запоріжжі його переглянули вже 45 тисяч глядачів, крім того, чотири тижні поспіль він входив у ТОП-десятку за версією «The Internet Movie Database (IMDb)». Це при двох сеансах на день та низкою пільг для соціально незахищених верств населення.

Актор Віктор Андрієнко висловив свою думку з цього приводу:

- Це - не комерційний проект, ця кінокартина – для людей. Адже щоб вона була доступна широкому колу глядачів, зробили пільги для студентів, пенсіонерів, інвалідів.

Відповідаючи на запитання журналістів, Володимир Філіппов повідомив, що на телеекранах фільм може з'явитися не раніше 2013 року, а презентація DVD планується вже 19 квітня в Київському музеї сучасного мистецтва України. Ведуться переговори з провайдерами про перегляд за невелику плату фільму в Інтернеті.

Журналістів цікавило питання показу фільму за межами України. Генеральний продюсер відповів, що фільмом зацікавилися дистриб'ютери Росії: надійшли заявки із Татарстану, Башкортостану, міст Хабаровська, Москви. Через невелику кількість копій вирішили йти шляхом регіонального прокату. В іспаномовних країнах (крім Бразилії) плюс 30% країн Африки фільм популяризуватиме аргентинська прокатна компанія. 20% світового прокату охопить Португалія.

Цікавило журналістів і питання подання фільму на «Оскар» — найпрестижнішу нагороду в кінематографі США. На що генеральний продюсер Володимир Філіппов відповів:

- Є чіткі умови, пов'язані з виходом у прокат. Технічно фільм наш відповідає світовим стандартам. Так що, це можливо.

«Справжній Герой уміє перемагати»

В основу сюжетної лінії фільму покладено реальні факти з біографії Героя Радянського Союзу (медаль «Золота Зірка» №1733), льотчика авіації дальньої дії, гвардії старшого лейтенанта Івана Івановича Даценка, який народився в селі Чернечий Яр Полтавської губернії (неподалік Диканьки). Закінчивши льотну школу, 1941 року пішов на фронт. Був командиром ланки бомбардувальників, брав участь у Сталінградській битві, загалом здійснив під час Великої Вітчизняної війни 283 бойових вильоти, з них 265 – нічних. 19 квітня 1944 року його літак збили поблизу Львова. З того моменту тривалий час про його долю нічого не було відомо.

1967 року радянська делегація, у складі якої були актриса кіностудії імені Довженка Наталя Наум, кінорежисер Тимофій Левчук, а також відомий танцівник Махмуд Есамбаєв брали участь у Всесвітній виставці Експо-67 у Монреалі й відвідали одне з поселень північноамериканських індіанців Канади. Вождь місцевого племені ірокезів, вбраний у національний костюм, звернувся до них... українською мовою.

Згодом в одному зі своїх інтерв'ю всесвітньовідомий танцівник Махмуд Есамбаєв назвав його індіанське ім'я - «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» і справжнє – українське - Іван Даценко й розповів, що це був чоловік міцної статури, на голові – святковий убір із пір'ям. Його дружина-індіанка й четверо синів говорили українською, співали українських пісень.

Михайло Іллєнко дізнався про героя від актриси Наталі Наум. І зародилася в нього думка - зняти фільм. На жаль, режисер не зміг приїхати на презентацію, але вийшов на прямий телефонний зв'язок із журналістами.

- Справжній Герой уміє перемагати, - сказав режисер, - навіть коли його зреклося одне королівство, він знайшов собі інше й став його королем.

Актор Олексій Колесник додав, що цей фільм може бути зрозумілим усім за межами України, тобто він для найширшого кола глядачів.

Кілька разів робота над фільмом зупинялася через кризу 2008-2009 років. Найбільша пауза тривала півтора року. Довелося шукати додаткові кошти, щоб завершити проект. На щастя, жоден із акторів не відмовився від зйомок.

Нове обличчя українського кіно

П'ять років над роллю Івана Додоки працював актор столичного муніципального театру «Київ» Дмитро Лінартович, якого по праву можна назвати новим обличчям українського кіно. Він – корінний киянин, його батько – режисер, тож із тринадцяти років Дмитро грає на сцені. Закінчив Київський театральний інститут імені Івана Карпенка-Карого (нині університет). Працював у інших театрах (Збройних Сил України та «Дзвін»). Захоплюється спортом: вільною боротьбою, футболом, акробатикою, парашутним та підводним спортом, брейк-дансом. Відслужив у прикордонних військах.

Зараз актор грає головні ролі у п'єсах Едуардо де Філіпо «Циліндр», Івана Франка «Украдене щастя», осавула у мюзиклі «Тарас Бульба», Дракончика у дитячій музичній казці «Як стати справжнім бегемотом». Має дубляж (його голос можна почути у кінороботах «Титанік», «Ми купили зоопарк», «Тачки», «Пірати Карибського моря»).

Дмитро Лінартович відзначив, що йому пощастило, що став прототипом реального героя, на житті якого можна виховувати молодь. А ще додав, коментуючи те, що його називають українським Джонні Деппом:

- Та нехай, я ж прізвища у паспорті міняти не збираюся. Спокійно ставлюся до всього, що кажуть, адже моя професія – публічна. Як був українцем, так ним і залишуся.

«Традиція поетичного кіно не повинна перериватися»

Михайло Іллєнко не зміг приїхати на презентацію, тож на запитання журналістів відповів по телефону. Одне з них торкалося поетичного кіно в Україні. На що режисер сказав, що ця традиція не повинна перериватися. Вона є головна у фільмі «ТойХтоПройшовКрізьВогонь». Уся знімальна група хотіли зняти саме такий фільм.

Актори доповнили Михайла Іллєнка, розповівши, що в сценарії спочатку не було епізоду з лелеками. Під час зйомок режисер побачив цих птахів у небі й вирішив, що вони повинні внести образність у сюжет фільму.

Поетичності додає українська народна пісня «Тарілочка» в обробці гурту «ДахаБраха», що звучить у фільмі.

Біографічна довідка режисера фільму

Михайло Герасимович Іллєнко народився 29 червня 1947 року в Москві. Закінчив Всесоюзний державний інститут кінематографії у Москві (1970, майстерня Михайла Ромма). Із 1973 року — режисер Київської кіностудії імені Олександра Довженка. Із 1997 року — засновник та президент кінофестивалю «Відкрита ніч».

Майстер курсу та викладач Інституту екранних мистецтв Київського Національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого. Член Національної спілки кінематографістів України.

Зіграв роль Георгія в кінокартині Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою» (1971).

Фільмографія: «Там далеко, за річкою» (1975), «Чоботи всмятку» (1978, т/ф), «Школа» (1980, т/ф, Одеська кіностудія), «Миргород та його мешканці» (1983), «Кожен мисливець бажає знати...» (1985), «Очікуючи вантаж на рейді Фучжоу біля пагоди» (1993), «Сьомий маршрут» (1997), «Одноразова вічність» (анімаційний, 2002), «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» (2011).

Організація прем'єрного показу та прес-конференції пройшли за підтримки Запорізької компанії «Кераміст.

 

На знімках:

2
Михайло Іллєнко під час зйомок фільму

1
Дмитро Лінартович у головній ролі Івана Додоки

4
У ролі Тіні Ластівки (індіанської дружини Івана Додоки) – Іванна Іллєнко, нині солістка Народного театру опери та балету у Празі

6
Ольга Гришина у ролі Любові Карімової

3
У кадрі - «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» (Дмитро Лінартович) із Вождем (Олексій Колесник)

5
Цей епізод Михайло Іллєнко зняв у Південних Андах

7
Робочий момент зйомок

 

Фотоматеріали надані компанією «Інсайтмедіа продюсерський центр»