Ювілейні маршрути «Поетичного травня» (2019) пролягли цьогоріч і в «глибинку»

МИСТЕЦЬКІ  ОБРІЇ

Віра СЕРЕДА 

Ювілейне, 55-те літературно-мистецьке свято «Поетичний травень» завершилося потужним гала-концертом. Поетичне слово місцевих письменників звучало не лише в різних закладах Запоріжжя, а й у населених пунктах області – у Павлівській об’єднаній територіальній громаді Вільнянського району, містах Дніпрорудне й Більмак, Білоцерківці - рідному селі засновника поетичного свята, корифея запорізького письменства світлої пам’яті Петра Ребра. Перед любителями поезії виступили члени НСПУ Віра Коваль, Пилип Юрик, Тетяна Осінь, Віра Шмига, Лорина Філоненко, Лариса Коваль, Вікторія Сироватко, Юрій Єршов, Лариса Коваль, Костянтин Сушко, Микола Білокопитов, Любов Геньба, а також відповідальний секретар ЗОО НСЖУ Валентина Манжура. В усіх мистецьких зустрічах очолював делегацію письменників голова Запорізької обласної організації Національної спілки письменників України Олександр Медко. Бібліотеки закладів, де побували митці, отримали бібліотечку книжок, виданих за сприяння обласної влади в рамках програми «Книговидання-2018».

005Чи не вперше під час «Поетичного травня» в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбулися два потужних творчих вечори – членів НСПУ Лариси Коваль й Олександра Медка. У цьому ж приміщенні пройшов обласний науково-методичний семінар для керівників методичних об’єднань та кураторів – учителів української мови й літератури, де, зокрема, йшлося про «Поетичний травень» і проект «Книговидання» ЗОО НСПУ за кошти облради та підтримки ОДА.

Традиційною родзинкою свята стало оголошення лауреатів уже четвертої літературно-мистецької премії імені Петра Ребра. Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко вручив дипломи лауреатів письменнику Олегу Гончаренку в номінації "Літературні твори" за збірку віршів "Нова братина. Поезії", вчительці Білоцерківської загальноосвітньої школи Більмацького району Тетяні Романенко в номінації «Літературознавство й публіцистика» за документальний фільм «Стежками Петра Ребра», академічному козацькому ансамблю пісні й танцю «Запорожці» (художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Лілія Гринь) у номінації «Виконавська майстерність» за авторське виконання пісень на вірші Петра Ребра, Катерині Бойко - в номінації "Початківець" - за добірку віршів у збірці "Обпалені крила. Поезія сучасної України".

 

Квітневий розмай у «Запорізькій політехніці»

059

Хоча до початку травня залишався тиждень, літературні події за участю запорізьких письменників вирували майже весь квітень – повним ходом ішли презентації їхніх творів, виданих торік. Тож і літературно-мистецьке свято «Поетичний травень», започатковане патріархом запорізького письменства Петром Ребром 1964 року, вирішили розпочати раніше, щоб охопити якомога більше закладів, закоханих у вишукане поетичне слово. Урочисте відкриття відбулося в читальній залі бібліотеки Національного університету «Запорізька політехніка», де митців гостинно зустріла завідувачка сектору бібліотеки Наталя Федько. Зі своїми творами виступили голова ЗОО НСПУ Олександр Медко, Лариса Коваль, Тетяна Осінь, Лорина Тесленко, Володимир Віхляєв, Віра Шмига, Пилип Юрик, Костянтин Сушко. Поетичне слово, обрамлене в музику, прозвучало у виконанні заслуженого артиста естрадного мистецтва України, композитора Анатолія Сердюка. Слова щирої вдячності за подароване свято прозвучали з вуст доцента кафедри українознавства й загальної мовної підготовки вишу Катерини Бондарчук.

 

На рідній землі Петра Ребра
Чи не найвеличнішою подією стала поїздка делегації Запорізької обласної організації Національної спілки письменників України на чолі з її головою Олександром Медком у Білоцерківку – рідне село видатного запорізького письменника Петра Ребра. Протягом дня лив сильний дощ, але він нікому не зіпсував настрою. Навпаки, мальовниче село зустріло гостей свіжо вимитою зеленню й пишним квітом дерев. Милувалися краєвидами села й згадували рядки з поеми в октавах Петра Павловича «Добридень, Бердо!»

На ґанку Білоцерківської загальноосвітньої школи гостей зустріли директорка Валентина Довгополик, її заступниця Майя Мех та учителька української мови й літератури Тетяна Романенко. Традиційно поети побували в кабінеті, присвяченому пам’яті Петра Ребра. У ньому вже зараз можна побачити деякі меморіальні речі патріарха запорізького гумору.

Dv 768 n

Хвилюючою подією Білоцерківки другої декади травня стало урочисте відкриття 21 травня на вулиці Петра Ребра пам’ятного знака з нагоди 55-річчя «Поетичного травня», що розташований неподалік школи.

Ідея про його встановлення виникла в директорки школи Валентини Довгополик та її заступниці Майї Мех на початку весни. Спочатку вони хотіли створити алею з дерев, але не знайшли для неї підходящого місця. Коли ж прибирали територію біля церкви, побачили гарний камінь, уже оброблений й цілком придатний для спорудження меморіального знака.

- Тоді й подумали, - розповіла Валентина Григорівна, - що гарно б було поставити пам’ятний знак на вулиці Петра Ребра, а згодом, можливо, й пам’ятник. Староста села Олександр Ребро сприйняв нашу ідею, знайшов спонсорів для створення пам’ятної дошки, опікувався її оформленням. Коли все було готове, місцеві майстри зібрали й встановили знак. Після цього вже ми з учнями облаштували місце навколо нього, посадили ялиночки.

На пам’ятній дошці відтворили колоритну світлину Петра Ребра у козацькому брилі з люлькою в руці, а нижче – слова: «Пам’ятний знак встановлено 21 травня 2019 року з нагоди 55-річчя свята «Поетичний травень», яке започаткував наш земляк - поет Петро Ребро».

У сільському будинку культури зібралася громада села на чолі зі старостою Олександром Ребром, серед них були й учні загальноосвітніх шкіл Комиш-Зорянської селищної ради Більмацького району.

024

Учасники літературного гуртка «Світлиця» Білоцерківської ЗОШ (керівник – Тетяна Романенко) підготували усний літературний журнал «Великий сміхотворець», присвячений творчості патріарха українського гумору Петра Ребра.

Цього року серед учнів школи відбувся літературно-мистецький конкурс «Білоцерківський передзвін». Голова Запорізької обласної організації НСПУ Олександр Медко взяв участь у нагородженні його переможців. Іменні сертифікати отримали учні Білоцерківської ЗОШ: у номінації «проза» - Таїсія Довгополик (перше місце), у номінації «поезія» - Максим Мех (перше місце), Олег Кирсицький (друге місце), Олександра Афанасьєва (третє місце). Відтак учні подарували Олександру Медку альманах із творами переможців. Хто знає, може, хтось із них поповнить згодом лави запорізьких письменників.

Член НСПУ, завідувачка кафедри українознавства Запорізького національного університету Ольга Стадниченко звернулася до присутніх у залі від імені запорізьких письменників:

- Ми щороку приїжджаємо в Білоцерківку як у рідну домівку, де живе українське слово, де все повітря просякнуте поезією. Ми вам вдячні, що попри всі зміни, що відбуваються в нашому суспільно-політичному житті, білоцерківська земля залишається вірною своєму кредо – бути високодуховними, високопатріотичними людьми нашої України. Приємно, що цьому сприяє керівництво об’єднаної територіальної громади. Завдяки йому шлях «Поетичного травня» завжди пролягає в Білоцерківку, бо саме ваш земляк Петро Ребро 55 років тому започаткував це поетичне свято, що єднає навколо себе людей спраглих поетичного слова. Особливо це важливо нині - адже за статистикою 65 відсотків дорослого населення не читає книг. Ми привезли багато книжок, виданих 2018 року за державної підтримки. Цього року плануємо видати їх ще 16. Давайте нашими й вашими спільними зусиллями плекати поетичну, гумористичну школу, бо насправді такої, як у нас, напевне, немає ніде в Україні. Нам є чим пишатися! Через це ми й приїжджаємо до вас у Білоцерківку – в українську Мекку запорізької поезії.

Вікторія Сироватко – не лише прекрасна поетеса, а й волонтерка, яка досить часто виїжджає до наших бійців 55-ої артилерійської бригади. Вона презентувала календар «Ніжні й непереможні», що підготували й видали волонтери (на жаль, лише 200 примірників). На кожній сторінці цього календаря – жінка-воїн, жінка-боєць, а не просто людина, яка прийшла й нарядилася. Гортаючи календар, Вікторія називала його героїнь: Тетяна Білоусова, Анжела Криніна, Ольга Лісняк, Анастасія Петушкова, Тетяна Якименко, Ірина Михайленко, Анастасія Третяк, Ольга Мойсеєнко, Аліна Мосейчук, Євгенія Іванісова, Дарина Меметова, Яна Волошина, Вікторія Шушмінцева.

- Мені особливо приємно, - сказала Вікторія Сироватко, - бо на кожній сторінці календаря – мій вірш.

Кілька з них почули й учасники «Поетичного травня». Перебуваючи у бійців 55-ої артилерійської бригади, Вікторія побачила й почула гру піаніста Майдану. Спочатку він грав на розстроєному інструменті на Майдані в Києві, відтак почав писати власну музику, потім пішов воювати. Тепер виступає з концертами (завжди в балаклаві) для тих, кого любить і любив. Після цього концерту й народився вірш «Піаніст Майдану», який прочитала авторка Вікторія Сироватко.

У власному виконанні пролунали також поезії Лорини Тесленко, Віри Коваль, Віри Шмиги, Олександра Медка. Із Гуляйполя прибула лауреат премії імені Петра Ребра, член НСПУ Любов Геньба.

- Ви дуже багаті, маючи такого гідного поета як Петро Ребро, - звернулась вона до глядачів у залі, – людини, яка видала більше ста книг, залишила по собі українську ментальність і душу, українську Білоцерківку. Пишаюся, що маю бути цього дня поміж вами й носити славне ім’я лауреата премії імені Петра Ребра. Я знала його особисто. Він – перший, хто дав мені рекомендацію до Національної спілки письменників України. Хай йому буде вічна пам’ять, він завжди з нами, а ви багатійте душею і тим, що маєте «Поетичний травень» у вашій рідній Білоцерківці!

037

Голова ЗОО НСПУ Олександр Медко через старосту Білоцерківки Олександра Ребра передав лист голові Комиш-Зорянської селищної ОТГ Ігорю Гнатуші, в якому запорізькі письменники звертаються із проханням розглянути на зборах ОТГ питання про увічнення пам’яті видатного земляка, члена НСПУ Анатолія Рекубрацького, назвавши одну з вулиць селища Комиш-Зоря його іменем. Письменник оспівав у своїх творах і ввів у літературу рідну Комиш-Зорю, а з нею і все Запоріжжя, залишивши яскравий значний слід у красному письменстві.

Олександр Ребро, приймаючи лист, подякував рідній школі й шановним гостям за те, що «Поетичний травень» відбувається на рідній землі Петра Ребра.

- Мені приємно не лише бути запрошеним, а й брати участь у цьому чудовому святі, - сказав він. - Сподіваюся, що цей празник залишиться навіки в рідній Білоцерківці.

Dv 048 n

Учасники святкового дійства в Білоцерківці. Фото Бориса Дворного

 

Dv 68 n

Після Білоцерківки запорізькі митці завітали до Більмака - райцентру, де в центральній районній бібліотеці зустрілись із учасниками літературно-мистецької вітальні «Свічадо». Відбувся творчий обмін. На згадку про цю зустріч запоріжцям подарували перший випуск альманаху «Поетичний водограй».

 

Поетичне слово в педагогічному коледжі
Учасниками творчої зустрічі із вишуканим поетичним словом стали й майбутні вчителі – студенти Запорізького педагогічного коледжу.

Скрізь, де побували запорізькі поети, голова ЗОО НСПУ Олександр Медко розповідав про книжкову програму «Книговидання» 2018 й 2019 років за кошти запорізької облради. Адже творчість запорізьких письменників - талановитих, сильних поетів, прозаїків і критиків – устигли високо оцінити й у Києві, й за межами України. Усі ці люди люблять свою Батьківщину, українську мову, підтримують захисників Вітчизни й волонтерів.

Звучала вишукана лірика Лариси Коваль, яка розповіла студентам про нову книжку «На прощальний танок запросив листопад», видану в рамках «Книговидання-2018», і виконала вірші з неї.

Юрій Єршов забажав прочитати ліричні вірші «Марфа», «Кінь», «Цвіркун», «Фея».

Зі своїх нових книжок читали вірші Володимир Віхляєв («Родовий портал»), Лорина Тесленко («Колись я повернусь»), Тетяна Осінь («Пізня зав’язь» і «Життєдайне слово»), Олександр Медко («Про природу». Поезії й переклади).

Віра Шмига – випускниця цього навчального закладу, крім своїх поезій, нагадала вірш Світлани Аніщенко, що став славнем коледжу.

Запорізький гумор дуже цікавий, а запорізькі гумористи – одні з кращих в Україні гумористи й сатирики. Один із представників цього жанру Пилип Юрик творить ліричні й публіцистичні вірші, є лауреатом багатьох літературних премій, зокрема, й Петра Ребра. В авторському виконанні прозвучали патріотичний вірш «Кінь Сагайдачного», гумористична мініатюра «Занедужав», у якій можна впізнати українських політиків, та гумореска «Даремний переляк». Письменник показав студентам український гумористичний журнал «Перець. Весела республіка» та нову свою гумористичну збірку «Ворожіння на кавовій гущі, або Конституція Пилипа (Юрика) Орлика», що вийшла у «Перці» (її він подарував бібліотеці коледжу).

Віра Коваль пише ліричні, дитячі й гумористичні твори, а ще вона – авторка популярних пісень. В експозиції побачила свою книжку гумористичних віршів «Побрехеньки моїх кумів» і розповіла, як виникла ідея її створити:

- Це сталося, коли я почала відвідувати засідання асоціації гумористів і сатириків «Весела Січ», яку створив і вів Петро Ребро. Одного разу почула, як він докоряв гумористам: «А чому з вас ніхто не пише поем?» Я тоді подумала: «А й справді! Може, створити гумористичну поему». Написала їх кілька. Я мріяла сказати: «Петре Павловичу! Я заповнила цю нішу». На жаль, не встигла. Думаю, він звідти чує. У нашому житті трапляється дуже багато веселих моментів. Часто запитують: «А звідки ви берете теми?» - «Та з життя». Ось уривок із поеми «Пан Коцький» (що я зараз прочитаю) – у ній 80 відсотків правди й 20 - художня обробка. Коли моя дочка перший рік після закінчення навчання працювала в дитячому садку, то завідувачка, дізнавшись, що вона сільська, віддала їй кота, щоб відвезла в село Біленьке, де ми тоді жили. Ця історія й лягла в основу поеми.

Анатолій Сердюк – відомий запорізький композитор і співак - розповів, що йому пощастило співпрацювати із 20 поетами, із них 13 – члени НСПУ.

- Де б я не виступав, говорив, що в Запоріжжі є не тільки потужні заводи, а й прекрасні митці, письменники, художники, композитори, - наголосив він. - Саме завдяки цій співпраці запорізька поезія залунала на всю Україну і стала відомою саме через пісню.

Митець виконав пісню на вірш Дмитра Павличка «Наша мова, наша воля, наша пісня» та на вірші Віри Коваль «Подарувала матінка сорочку» і «Несмілива».

Анатолій продемонстрував щойно видану свою мовознавчу книжку «Щоби бути українцями, говорімо українською».

 

Літературне краєзнавство в житті української школи
У Запорізькій обласній універсальній бібліотеці відбувся науково-методичний семінар для керівників методичних об’єднань та кураторів – учителів української мови та літератури «Роль літературного краєзнавства в підготовці вчителя української мови та літератури до реалізації концепції нової української школи», який організували й провели співробітники кафедри філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Це - кандидат філологічних наук, доцент Галина Корицька й кандидат педагогічних наук, доцент Наталя Шацька.

Kor 360 n

У семінарі взяли участь і виступили члени НСПУ Олександр Медко, Пилип Юрик і Микола Білокопитов. Зокрема, йшлося про «Поетичний травень», його засновника Петра Ребра, спільний проект «Книговидання» ЗОО НСПУ за кошти облради та підтримки ОДА й перспективи його розвитку. Зі спогадами про «Поетичні травні» 40-50-річної давнини виступили Олександр Медко й Микола Білокопитов. Письменники прочитали свої твори: Микола Білокопитов – байку «Кря-ко-ко», Пилип Юрик – окремі мініатюри зі збірок «Де ти вештаєшся?» та «Тільки Сталін на стіні», Олександр Медко – поезії зі збірок «Хора» та «Про природу».

 

Ліричні горизонти Дніпрорудного
У Дніпрорудному делегацію запорізьких письменників, членів НСПУ зустріла, супроводжувала й опікувалася нею секретар міської ради Лариса Решетняк. У затишній залі міського кінотеатру зібралися жителі міста, зокрема, й місцеві поети Віктор Висоцький, Лідія Нусова, Людмила Дзвонок, Валентин Зборовський, Надія Литвинцова, Борис Петренко, Наталя Решетова, Інга Ус, які прочитали свої вірші.

067

Митці побували в краєзнавчому музеї, де до них приєднався депутат міської ради Ігор Тронь, відтак познайомились із цікавою колекцією кам’яних фігур, зібраних краєзнавцями в селах і на полях області.

 

132

Екскурсію в музеї кам’яних фігур проводив депутат Дніпрорудненської міської ради Ігор Тронь (крайній праворуч)

 

Запорізький композитор і співак Анатолій Сердюк додав музичного забарвлення поетичному святу, виконавши пісні на вірші Віри Коваль «Подарувала матінка сорочку» і «Яблуневий вальс», та «Яблучко» (на вірші Григорія Лютого).

Олександр Медко зачитав кілька поезій із книжки «Хора», зауваживши, що російсько-українська війна триває й усі ми про це повинні пам’ятати, та вірш про Хортицю – символ Запоріжжя, України й нашого незламного духу.

У виконанні Віри Коваль, Миколи Білокопитова, Пилипа Юрика звучали як ліричні, так і гумористичні вірші й мініатюри.

Відповідальний секретар Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України Валентина Манжура – не лише відома журналістка, а й пише вірші, тісно співпрацює із ЗОО НСПУ. Хоча вона народилася в Оріхові, Дніпрорудне близьке їй, бо її батько працював у геологорозвідувальній партії, що знайшла тут залізну руду. Згодом на цій території побудували шахту. Любов до поезії у Валентини – зі школи. Багато писала російською, а потім перейшла на українську. В авторському виконанні прозвучали вірші «Повернення до джерел», «У покинутому селі» та сонет, присвячений чоловікові, з яким вони разом уже 48 років.

На зустріч завітала молода талановита поетеса Катерина Бойко (Теліга), нині жителька Дніпрорудного. Прозвучали її поезії - «Поле смушеве» та з інтимної лірики.

 

Свято рідного слова в Січовому колегіумі
9024 n

Свято рідного слова, національної духовності й культури завітало й до Запорізького Січового колегіуму.

До вшанування української поезії долучилися учасники студії «Театр Слова» та зразковий художній колектив «Шанс».

Актори «Театру Слова» майстерно виконали поезії Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, запорізьких поетів Петра Ребра, Миколи Лиходіда, Марини Брацило, Анатолія Рекубрацького.

Потім естафету передали відомим запорізьким поетам, Олександрові Медку, Юрію Єршову, Лорині Тесленко, Тетяні Осінь, Вікторії Сироватко, Ларисі Коваль, Вірі Шмизі, Вірі Коваль – майстри слова подарували колегіантам свої поезії

Klym 472 n.

 Вікторія Сироватко презентує календар «Ніжні й непереможні» в Запорізькому Січовому колегіумі. Фото Юлії Клим

 

Зустріли короваєм
У надзвичайно теплій обстановці відбувся мистецький захід «Поетичного травня» у Павлівській об’єднаній територіальній громаді, що у Вільнянському районі. Письменників зустріли розкішним короваєм. У чудовому Нововасилівському будинку культури, яким керує Ірина Павлюкова, лунали поезії як у виконанні письменників, так і гостинних господарів - аматорів і поетів Павлівської ОТГ: Ірини Павлюкової - «Сад для мами», Світлани Іванчук - «Звернення до батьків», учнів школи Олександра Сторожука й Дмитра Хом’юка.

Поети Віра Шмига, Віра Коваль, Пилип Юрик, Олександр Медко, Тетяна Осінь, Лорина Тесленко, Вікторія Сироватко, Валентина Манжура також презентували свої вірші.

068

Митці подарували колекцію книжок, виданих 2018 року за сприяння облради та ОДА, також свої збірки та літературу іншої тематики із власних бібліотек для поповнення книгозбірні будинку культури. Бібліотекарка Світлана Осауленко показала просторе приміщення бібліотеки та книжковий фонд, була рада подарункам письменників.

664 n

 На ґанку Нововасилівського будинку культури Павлівської ОТГ - запорізькі письменники й молоді шанувальники поезії. У центрі (з короваєм) – в.о. директора будинку культури Ірина Павлюкова

 

Dv 888 n

 Виставка творів запорізьких письменників, виданих у рамках програми "Книговидання-2018". Фото Бориса Дворного

 

Завершився «Поетичний травень – 2019» гала-концертом в ошатній залі Запорізького академічного театру молоді. Тут виступили всі бажаючі члени НСПУ – кожен прочитав бодай по віршу. Гарно виступив ансамбль бандуристів «Божена» під керівництвом заслуженої артистки України Ольги Беженар. Кілька разів включався в програму ансамбль «Запорожці», виконуючи пісні на слова Петра Ребра (композитори Євген Пасічник й Анатолій Сердюк) та українські народні пісні. Голова ЗОО НСПУ Олександр Медко побажав глядачам, аби всі зустрілися й наступного року на «Поетичному травні – 2020».