«ТАМ, ДЕ НЕМАЄ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ, УКРАЇНСЬКОГО СЛОВА, ЗАРАЗ – ВІЙНА»

лауреат обласної літературно-мистецької премії імені Петра Ребра Любов ГеньбаПОЕТИЧНИЙ  ТРАВЕНЬ - 2018

Віра СЕРЕДА

Урочистим літературно-музичним концертом у Запорізькому академічному театрі молоді завершився цьогорічний «Поетичний травень». Ініціатором мистецького заходу традиційно стала Запорізька організація Національної спілки письменників України на чолі з діяльним і наполегливим у досягненні поставленої мети Олександром Медком. Він уміло спланував роботу, налагодив співпрацю й скоординував взаємодію із Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації на чолі з Владиславом Мороко, управлінням у справах преси та інформації ОДА (Леван Шишинашвілі), обласним методичним центром культури й мистецтв (Оксана Герман), Запорізькою організацією Національної спілки журналістів України (Наталя Кузьменко), єдиним українськомовним інформаційним спонсором області «Запорізька правда» (Наталя Зворигіна).

 

Чи не вперше за останні два десятиріччя стали можливими творчі поїздки у віддалені міста й села області - Мелітополь, Білоцерківку, Більмак, Малу Білозерку, Кушугум, Балабине, Вільнянськ, Оріхів, Новомиколаївку.

Уперше літературні заходи не вмістилися в травень, тож виступи запорізьких митців розпочались уже в березні.

Червоною ниткою через всі літературні свята пройшла презентація книг запорізьких літераторів, членів НСПУ та антології «Письменники Запорізького краю», виданих за кошти обласного бюджету в рамках «Програми сприяння розвитку інформаційної галузі області на 2016-2020 роки».

У гала-концерті «Поетичного травня» фестивалю вперше оголосили про цьогорічний V Всеукраїнський конкурс молодої української поезії та української авторської пісні імені Марини Брацило «Хортицькі дзвони».

 

Є нові лауреати

На гала-концерті як данина пам'яті «хрещеному батькові» «Поетичного травня» Петрові Ребру пролунало його неповторне слово у віршах і піснях у виконанні заслуженого артиста естрадного мистецтва України Анатолія Сердюка («Ранок у місті») й ансамблю народної пісні та побутового танцю «Оксамит» («Гей, шуми, Великий Луже» на музику Анатолія Пасічника).

Відтак утретє в історії обласної літературно-мистецької премії імені Петра Ребра Владислав Мороко та дочка поета Оксана Ребро вручили дипломи лауреатів Любові Геньбі, директору Гуляйпільського краєзнавчого музею, члену НСПУ за книгу «На гостинах у долі» (у номінації «Літературні твори»); Олександру Коваленку, заступнику головного редактора КП «МТМ» за телепрограму «Символи Запоріжжя», присвячену життю та творчості Петра Ребра («Літературознавство і публіцистика»); ансамблю народної пісні та побутового танцю «Оксамит» (керівник – заслужений працівник культури України Лариса Купчинська) за виконання творів Петра Ребра на всеукраїнських та обласних культурно-мистецьких заходах («Виконавська майстерність»); та Олені Ольшанській, редактору першої категорії Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва за книгу «Перепрошивка» («Автор-початківець»).

Запорізькі літератори ніколи не стояли осторонь політичних подій. Нині, в умовах війни на Сході, вони виступають у військових частинах, госпіталях, палким художнім словом піднімають дух бійців і допомагають повірити в неминучу перемогу. Вітаючи лауреатів обласної літературно-мистецької премії, Владислав Мороко, зокрема, звернувсь і до письменників:

- Хочу подякувати вам за титанічну працю - завдяки вам немає війни в Запорізькій області. Бо там, де немає української мови, українського слова, зараз – війна. Там, де не шанували Україну, зараз убивають. Завдяки вам і вашій творчій праці Україна завжди була, є і буде! Завдяки вам ми будемо пишатися українським словом!

 

Із творчим доробком – до читачів

Уперше за останні десять років обласна рада виділила на «Програму сприяння розвитку інформаційної галузі області на 2016-2020 роки» 320 тисяч гривень. Сума не така вже й велика, але це дало можливість видати одинадцять книжок запорізьких письменників-членів НСПУ загальним накладом дві тисячі примірників, розрахованих на широке коло читачів. Це - антологія прози й поезії «Письменники Запорізького краю (кінець ХХ початок ХХІ століття), «Вибрані поезії. Спогади сучасності» Василя Діденка, «Хора» Олександра Медка, «Віддам в хороші руки» Вікторії Сироватко, «Смішно живемо» Миколи Білокопитова, «Terra Grata» (Земля бажана) Костянтина Сушка, «На гостинах у долі» Любові Геньби, «Народе необачний» Юрія Єршова-Холодного, «Нова братина» Олега Гончаренка, «У свічаді слова: література, письменник, час» Ольги Стадниченко, «Тільки Сталін на стіні» Поляна-Пилипа Юрика. В антологію увійшли вибрані твори 37 літераторів, членів НСПУ, чий творчий шлях пов'язаний із Запорізькою областю.

Творчий доробок широко презентували в облдержадміністрації, відтак на правлінні НСПУ в Київському будинку письменника, на Маріупольській книжковій толоці.

Усі бібліотеки, виші й навчальні заклади, де презентували книги, отримали в подарунок нові видання. Це - Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека та Запорізька міська бібліотека для дорослих, Мелітопольська, Більмацька, Новомиколаївська, Вільнянська районні бібліотеки, бібліотеки Запорізького національного та Мелітопольського державного педагогічного університетів, Запорізького педагогічного коледжу, Малобілозерської естетичної гімназії-інтернату «Дивосвіт», Запорізької загальноосвітньої школи №20. У презентаціях брали участь письменники, журналісти, артисти.

Ось як відгукнулася про одну з таких презентацій декан філологічного факультету Мелітопольського державного педагогічного університету Тетяна Коноваленко:

- До університету вперше завітала така велика когорта талановитих письменників. Зустріч пройшла в теплій затишній обстановці, оскільки зупинила час і дозволила всім присутнім зануритися в світ поезії, прози, пісні, музики. Діапазон емоцій коливався від журби до романтики, від гумору до сарказму, від невеличких радостей життя до впевненості в силі національного духу свого народу. Аудиторія надзвичайно чутливо сприймала представлені літературні й музичні твори та гучними оплесками висловлювала схвильоване захоплення від свого залучення до творчої майстерні літераторів нашого Запорізького краю. Щиро вдячні за неоціненний подарунок – тепер і студенти, й викладачі нашого університету зможуть ознайомитися з літературною творчістю наших земляків, задовольнити свої читацькі смаки, а молоді й досвідчені дослідники розвиватимуть сучасну літературознавчу й мовознавчу науку, вивчаючи ці твори.

 

Дива існують – одне з них у Малій Білозерці

Так співпало, що у Всеукраїнський день вишиванки відбулась неповторна, така, що творчо збагатила й додала наснаги письменникам разом із фотохудожником Борисом Дворним, поїздка в Малобілозерську естетичну гімназію-інтернат «Дивосвіт», яку очолює директор, заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук Яніна Овсієнко. Після презентації книжок і виступів Олександра Медка, Вікторії Сироватко, Ольги Стадниченко, Віри Коваль, Ганни Лупинос, Пилипа й Віри Юриків директор гімназії подякувала гостям і повідомила, що «дивосвітівці» також підготували подарунок гостям. Концертна програма розпочалась із чудового виконання славня України.

«Дивосвіт» - це не просто естетична школа. Гімназія плекає таланти, навчаючи, інтегруючи мистецтво в усі предмети. Юні поети Ярослав Матяш, Анастасія Павлюк, Яна Сиченко презентували свої твори. А допомагають їм досягати поетичної майстерності учителі Ніна Олефіренко й Людмила Матяш. Відтак учні гімназії продемонстрували танцювальне, пісенне мистецтво, а педагоги – виставу за твором Олексія Коломійця «Фараони».

На цьому дива не закінчилися. Письменники побували на екскурсії у парку скульптур, створених керамістами, учасниками міжнародного мистецького пленеру «Дивосвіт» за 11 років його роботи. Провела її учитель біології Людмила Матяш. Відтак оглянули музей гімназії, а в гончарній майстерні долучилися до виготовлення творів із глини.

 

Поетичні перлини гала-концерту

У гала-концерті обласного фестивалю «Поетичний травень» пролунали вірші запорізьких поетів, зокрема, й тих, хто відійшов у Вічність, - як у виконанні Запорізького академічного обласного театру юного глядача, так і самих авторів-членів НСПУ, визнаних майстрів поетичного слова – Вікторії Сироватко, Михайла Буряка, Любові Геньби, Володимира Віхляєва, Віри Коваль, Лариси Коваль, Пилипа Юрика, Ганни Лупинос, Лорини Тесленко, Віри Шмиги, Ольги Ліщук. Олександр Медко прочитав власний переклад вірша «Повернення Одіссея» Олексія Цвєткова, який розпочинав свій творчий шлях у Запоріжжі – непримиренного ворога тоталітаризму, одного з перших дисидентів, котрий працював на радіо «Свобода» і «Голос Америки». Виступила також молода поетеса - надія на подальший розвиток того, що називається запорізькою поетичною школою - Ірина Сажинська.

Родзинкою концерту став виступ співачки з унікальним могутнім голосом Софії Тарасенко, яка виконала українські народні пісні «Цвіте терен», «Ой, я знаю, що гріх маю» і на вірші Тараса Шевченка - «Зоре моя вечірняя». Письменники відкрили для себе цю талановиту виконавицю в Малобілозерській естетичній гімназії-інтернаті «Дивосвіт».

У концерті взяли участь також солісти Запорізької обласної філармонії Микола Квєтков та Юлія Якса.

Заслужений артист естрадного мистецтва України, композитор Анатолій Сердюк заспівав пісню на вірші Пилипа Юрика «Сизокрила молодість», а фінальним акордом гала-концерту після авторського виконання віршів Олександра Медка з книги «Хора» на тлі документальних світлин зі Східного фронту була прем'єра пісні Анатолія на слова Віри Коваль «Бороним рідний край».

Фінальною ж крапкою «Поетичного травня» стане очікуване літературною громадськістю області рішення Михайлівської сільської ради, що у Вільнянському районі, про назву вулиць у селі Андріївка іменами запорізьких письменників Олександра Стешенка, Миколи Лиходіда й Анатолія Рекубрацького, які свого часу жили або мали дачі в цьому населеному пункті.

 

На знімку вгорі: лауреат обласної літературно-мистецької премії імені Петра Ребра Любов Геньба. Фото Олександра Максимова

Світлина на згадку після творчої зустрічі у Малобілозерській естетичній гімназії-інтернаті «Дивосвіт»

Світлина на згадку після творчої зустрічі у Малобілозерській естетичній гімназії-інтернаті «Дивосвіт». Фото Бориса Дворного

Митці на ганку Запорізького педагогічного коледжу

Митці на ганку Запорізького педагогічного коледжу

Більмак. Районна бібліотека. Тут письменників зустрічали хлібом-сіллю.

Більмак. Районна бібліотека. Тут письменників зустрічали хлібом-сіллю. Фото Миколи Бордюжі

МДПУ. Після презентації книжок письменники спілкуються з деканом філологічного факультету Тетяною Коноваленко (в центрі)

МДПУ. Після презентації книжок письменники спілкуються з деканом філологічного факультету Тетяною Коноваленко (в центрі). Фото Бориса Дворного

Глядачі в залі задоволені гала-концертом «Поетичного травня»

Глядачі в залі задоволені гала-концертом «Поетичного травня». Фото Олександра Максимова

Голова обласного літературного об'єднання імені Михайла Гадабури Ганна Лупинос читає ліричні вірші.

Голова обласного літературного об'єднання імені Михайла Гадабури Ганна Лупинос читає ліричні вірші. Фото Олександра Максимова

На сцені – талановита Софія Тарасенко, акомпанує Володимир Ісенко.

На сцені – талановита Софія Тарасенко, акомпанує Володимир Ісенко. Фото Олександра Максимова

Пилип Юрик читає сатиричний вірш «Україна і Болгарія».

Пилип Юрик читає сатиричний вірш «Україна і Болгарія». Фото Олександра Максимова

Категорія: /