Темістокль Вірсту: - Художник, який примножував добро

 
 
 Чернівецький обласний краєзнавчий музей / Chernivtsi Regional Museum  представляє художника Темістокль Вірсту
15 жовтня 1923 р. в с. Іспас Вижницького району в сім'ї вчителя грецької мови та латини народився визначний художник Темістокль Вірста. Мальовничі Карпати та бурхливі річки наповнювали майбутнього митця відчуттям краси, розумінням її цінності та формували внутрішню свободу і неприборканість духу. Рано втративши батька, мати відправляє Темістокля із братом Аристидом навчатися у Вижницю.
Згодом, родина переїжджає до Чернівців. Але, війна та сталінський терор змушує Темістокля тікати в Бухарест. Там він продовжує вивчати живопис, скульптуру та архітектуру. Після війни, в 1948 р. Вірста нелегально переходить кордон Югославії, де для нього починаються роки важкої неволі у в'язницях та на примусових роботах. У 1950 році Темістоклю вдалося втекти в Трієст (Італія). І цього ж року, через Венецію та Мілан, він дістався до Парижу,. Пише краєвиди Парижу, які після війни (за дефіциту фотографій) неабияк розкуповують,- і це допомогало художнику вижити. До того ж, Темістокль працює декоратором в театрі і кіно, продовжує навчання в приватних та державних закладах. В 1957 - 1958 рр., митець переходить на абстрактне мистецтво. В цей час йому притаманні роботи, які показують світ в емоційному, барвистому вирішенні. Художник свідомо не називав свої картини - глядач, на його думку, має сам для себя визначити, що на них зображено.
Темістокль Вірста регулярно проводив виставки власних картин , як у Франції, так і в інших країнах Європи - Бельгії, Швеції, містах Італії та Швейцарії. На початку 70 - рр. художник організовує виставковий тур Канадою та США. Його твори викликали справжній фурор. Поступово формується й власний художній напрям - алегоричний символізм.
Логічним визнанням творчості Темістокля Вірсти стають численні нагороди. Серед них - Золота медаль, вручена в 1967 р. на бієнале в італійському місті Анкона, срібна медаль "За культуру і філантропічну діяльність" у Франції та бронзова медаль Парижу. В 1973 р. Вірста здобув нагороду "Товариства підтримки прогресу" із рук легендарного Жака - Іва Кусто.
 
 
 
Художник ніколи не розривав свого духовного зв'язку з Україною і протягом багатьох років мріяв відвідати Буковину.
В 1997 р. Вірста влаштовує великий тур Україною. Спілкується з любителями мистецтва, проводить виставки, та дарує по дві картини кожному музею, в якому побував - Київ, Харків, Луганськ, Херсон, Чернівці, Ужгород, Львів, Одеса. В 2003 р. здобутки художника відзначили і в Україні Орденом за заслуги ||| ступеня.
Темістокль Вірста відійшов у вічність 16 травня 2017 року в Парижі.
"Я українець, я з Буковини, а Буковина позначає людину, Черемош і далі шумить в моїх вухах, і ліс шумить!"
Т. Вірста