На фестивалі імені Павла Лейби перемагають піснею

776 n

Благодійність

Анна ВАТАМАНЮК,

провідний методист Вижницького районного будинку народної творчості й дозвілля

Нещодавно втретє в селищі міського типу Берегомет відбувся щорічний фестиваль-конкурс патріотичної пісні імені Павла Лейби «Переможемо з піснею». Започаткували його 2016 року за ініціативою Берегометської селищної ради, Берегометського селищного будинку культури та відділу культури Вижницької райдержадміністрації Чернівецької області з метою вшанування пам’яті земляка, котрий загинув від кулі російських окупантів на Сході України. Проведенню цьогорічного фестивалю сприяли депутат Берегометської селищної ради Дмитро Паламарюк, голова ради смт Берегомет Сергій Боднарюк, депутат Чернівецької обласної ради Микола Стринада, директор Берегометського будинку культури Євгенія Атрощенко, приватні підприємці Анатолій Одочук і Микола Попадюк, працівники Вижницького районного будинку народної творчості й дозвілля (директор Михайло Ковалюк) і, звичайно ж, працівники відділу культури Вижницької РДА на чолі з Наталею Додяк.

У рамках фестивалю відбулася благодійна акція «Дім для солдата» за участю володаря гран-прі Третього відкритого фестивалю-конкурсу естрадної пісні імені Назарія Яремчука «Пісня буде поміж нас» (2018) Данила Карачевського. Його приїзд організував і забезпечив перебування народний депутат України Іван Рибак, який є меценатом усіх мистецьких проектів на Вижниччині.

 

 

Фестиваль і благодійна акція «Дім для солдата»

Під час урочистостей у Берегометі представники влади, нинішні воїни-фронтовики, школярі та громадськість хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблого односельчанина та всіх героїв, які загинули, боронячи кордони України на Сході. Директор школи, де навчався герой, Василь Лупу згадав про Павла Лейбу як надзвичайно скромного, дружелюбного та працелюбного, який віддав своє життя заради мирного майбутнього України. Учні школи, де навчався Павло, поклали квіти до його могили.

У рамках цьогорічного фестивалю «Переможемо з піснею» відбулася благодійна акція «Дім для солдата» зі збирання коштів для здійснення мрії Павла - побудови будинку для його родини. Протягом п’яти днів відбувалися благодійні концерти, в яких узяв участь володар гран-прі Третього відкритого фестивалю-конкурсу естрадної пісні імені Назарія Яремчука «Пісня буде поміж нас» Данило Карачевський. Його спів слухали студенти Вижницького коледжу прикладного мистецтва, учасники міжобласного семінару-практикуму Львівської та Чернівецької областей, учні Вижницької гімназії, загальноосвітніх шкіл міста Вижниця, сіл Іспас, Мілієве, Банилів, Лопушне, Шепіт.
Під час виступу в Берегометі Данило сказав:

- Дякую всім, хто повірив у мене й дозволив мені під час своїх перших гастролей долучитися до такої благородної справи як побудови будинку для родини Павла Лейби.

Під час благодійних концертів зібрали 21 тисячу 400 гривень, що Данило передав після свого виступу на фестивалі в Берегометі Сергію Боднарюку - голові смт Берегомет. А вже 31 жовтня у приміщенні Берегометської селищної ради кошти на спорудження будинку передали сестрі Павла Лейби.

Гран-прі фестивалю «Переможемо з піснею» виборов Василь Чигрин із селища міського типу Путила. Співак запам’ятався гарним виступом на фестивалі «Пісня буде поміж нас» у Вижниці. Окремо відзначили Юрія Граба із села Шепіт як наймолодшого учасника фестивалю та вокальний ансамбль школи мистецтв смт Берегомет за високу професійність і майстерність.

Плани бійця перекреслила ворожа куля

Павло Лейба народився 9 серпня 1995 року в селі Банилів-Підгірний Сторожинецького району, що в Чернівецькій області. Рано осиротів. Єдиною рідною людиною була для нього сестра Вікторія. Після закінчення Берегометської загальноосвітньої школи №3 хлопець вступив до Чернівецького ПТУ №4 за спеціальністю «плиточник, облицювальник, маляр». Була в нього мрія – збудувати гарний дім, де б мешкали вони великою дружною родиною із сестрою й ростили дітей.

Але плани хлопця порушила російська збройна агресія у Криму і на Сході України. Рішення він прийняв миттєво – добровільно пішов служити в армію за контрактом. Відтак отримав призначення в зону військових дій на Сході України під Лисичанськ (Луганська область), що з 22 травня до 24 липня 2014 року перебував під владою фіктивного квазідержавного утворення «Луганська народна республіка». Звільнили місто Збройні сили України, зокрема батальйон «Донбас» та 24-та механізована бригада. Одним із бійців, котрий визволяв Лисичанськ, був 19-річний берегометчанин Павло Лейба. 24 липня 2014 року він загинув від вогнепального кульового поранення голови. Поховали бійця 27 липня 2014 року у смт Берегомет.

Залишилася сестра Вікторія сама. Їхня з братом мрія про свій будинок за його життя так і не здійснилася.

«Його мрія – спорудити будинок для сестри – не давала мені спокою»

Працівники відділу культури Вижницької райдержадміністрації Чернівецької області, що очолює Наталя Додяк, пройнялися долею родини Вікторії Тикуцької – сестри Павла. 2015 року вони розпочали благодійну мистецьку акцію та збирати кошти для зведення будинку. За цей час міська влада визначила місце для майбутнього будинку та господарських споруд, розробили проект, для втілення якого за попередніми підрахунками потрібно 120 тисяч доларів.

Звичайно, за концерти й вистави, що організовує відділ культури, багато не збереш. Звернулися до голови райдержадміністрації, аби посприяв прокласти дорогу до потрібної ділянки. Будівництвом нині опікується депутат Чернівецької обласної ради Микола Стринада. Фундамент уже готовий. Тепер можна зводити стіни. Згодилися допомогти підприємці. Будуватимуть методом толоки: кладку робитимуть одні майстри, зводитимуть – інші. Ніхто не поверне сестрі брата, але громада повинна хоч якось їй допомогти й ушанувати земляка. Вікторія та Павло жили дуже дружно. Тож жінка заслуговує на це.

- Розумієте, коли я побачила фото Павлика із собачкою на руках, - розповіла Наталя Додяк на початку благодійної акції, - то мені серце стиснулося. Йому треба було ще гратися, а не тримати зброю. Неприродність двох поєднань, двох речей (песик і автомат) дуже мене схвилювала - дитинство і любов до братів наших менших і справжня зброя на плечі 19-річного хлопця. А ця його мрія – спорудити будинок для сестри – не давала мені спокою.

Українці – нація дружна. Свого часу, після Другої світової війни, методом толоки відбудували міста й села, заводи, фабрики, колгоспи. Тож берегометський почин не є якоюсь дивиною. Отож, віриться, що будинок, про який мріяв герой, тут обов’язково спорудять. Начальник відділу культури Вижницької райдержадміністрації Чернівецької області Наталя Додяк завірила, що готова прийняти будь-якого митця, хто захоче приїхати на Вижниччину із благодійними виступами.

На знімку вгорі:

Портрет 19-річного захисника України Павла Лейби

 

 


168 n
Портрет Павла Лейби  в його рідній школі 

 


912 n

Данило Карачевський після участі в благодійному концерті в селі Лопушне

 


896 n
Переможці фестивалю-конкурсу патріотичної пісні імені Павла Лейби «Переможемо з піснею» і його організатори на сцені берегометського Будинку культури