Акварельний шлях із італійського Фабріано до українського Запоріжжя

264 nВернісаж

Віра СЕРЕДА

Визначна подія відбулася цього тижня в культурному житті Запоріжжя - у виставковій залі Запорізької організації Національної спілки художників України відкрили виставку «Українська палітра Фабріано». У відкритті взяв участь голова Вознесенівської районної адміністрації Запорізької міської ради Андрій Звегінцев. Мистецький захід став можливий завдяки невтомній енергії нашого земляка Ігоря Юрченка - кандидата мистецтвознавства, доцента кафедри дизайну й основ архітектури Національного університету «Львівська політехніка», куратора українського проекту Міжнародного конкурсу акварелі у Фабріано (Італія).

 

 

«Сподіваюсь, що це буде початок гарної традиції!»

Фабріано — муніципалітет в Італії, що в регіоні Марке (провінція Анкона) - розташоване на відстані близько 165 кілометрів на північ від Риму та 60 кілометрів на південний захід від Анкони. Місто відоме в Італії й світі виробництвом паперу ще з ХІІІ століття та щорічним фестивалем акварелістів.

Україна вперше взяла участь у фестивалі 2016-го, цього ж року її прийняли в Міжнародне акварельне товариство («International Watercolour Society» - IWS). Ігор Юрченко із самого початку очолював делегацію українських митців. У Фабріано й зародилась у нього, уродженця Токмака, мрія - організувати виставку й представити найкращих українських акварелістів Фабріано в Україні, зокрема й на своїй малій батьківщині.

- Я виношував ідею такої виставки із першого року участі українських художників у фестивалі у Фабріано, - розповів пан Ігор. - Але вернісаж має сенс тоді, коли зібрані й представлені всі роботи учасників. Адже завжди цікаво побачити техніки, що митці застосовують. Цього року ми нарешті зібрали роботи, надіслали їх до Одеси, там оформили й представили на першій виставці, потім уже експозиція акварелі прибула до Запоріжжя.

14 грудня виставка помандрує до Токмака, відтак - у Дніпро й Львів. В експозиції представлені акварелі 34 художників із різних міст України: Одеси, Львова, Дніпра, Києва, Запоріжжя, інших міст. Серед відомих акварелістів - Володимир Батраков (Львів), Михайло Ричков (Київ), Наталя Третякова (Харків), Наталя Куликовська (Одеса), Лариса Єрмак-Долгова (Запоріжжя). Тематика творів необмежена - портрет, пейзаж, натюрморт. У роботах, за словами Ігоря Юрченка, можна бачити різні напрямки, почерки, прийоми в акварелі як по вологому, так і по сухому паперу.

Заслужений художник України, голова Запорізької організації НСХУ Ірина Гресик високо оцінила представлені на виставці твори:

- Для Запоріжжя – це серйозна й гарна подія на завершення нашого творчого року, оскільки нині, на жаль, не всі художники мають можливість подорожувати, переглядати вернісажі навіть в інших містах, не те що в інших країнах. Саме проведення таких пересувних виставок дає цей шанс. Уперше виставка презентує українських митців, переможців Міжнародного конкурсу акварелі у Фабріано (Італія) 2018 року. Сподіваюся, що це буде початок гарної традиції!

Схвальні відгуки про акварельний вернісаж прозвучали також із вуст виконувачки обов’язків директора Запорізького обласного художнього музею Інги Янкович.

 

«Керувати й направляти творчих людей – складна робота»

- Ігор Юрченко, - зауважила Ірина Гресик, - узяв на себе дуже серйозні обов’язки організатора виставки акварелістів. Керувати й направляти творчих людей – складна робота, не завжди вона легко дається. Щодо Ігоря, він прекрасно із цим справляється. Він і сам гарний художник – працює в різних техніках живопису, зокрема і в акварельній. До того ж, він викладає, поєднуючи педагогічний талант і розвиваючи творчі здібності. У світі останнім часом відбувається багато виставок акварельного живопису. Акварель набуває популярності, переживає відродження. Підтвердженням тому є фестиваль у місті Фабріано. Понад дві сотні років тут виробляють дуже гарний папір для акварельного живопису. Він чудової якості - це мій фаворит. Фестиваль збирає художників із багатьох країн. Коли подивимося на кількість авторів у його каталозі, то зрозуміємо масштаби цього фестивалю. Це можливість чогось самому навчитись і себе показати. 2018 року у фестивалі взяли участь понад 1500 художників із 70 країн світу. У цьогорічному конкурсі перемогли й дві запорізькі художниці – Лариса Єрмак й Оксана Москвіна. Їхні роботи представлені в каталозі фестивалю і в експозиції «Українська палітра Фабріано».

У рамках проведення вернісажу відбувся також майстер-клас Ігоря Юрченка для запорізьких любителів акварелі.

 

Лариса Єрмак - про фестиваль акварелі

Запорізька художниця Лариса Єрмак тричі перемагала в Міжнародному конкурсі акварелі у Фабріано (Італія). Їй пощастило взяти участь у фестивалі. Вона розповіла, що протягом п’яти днів скрізь по Фабріано (а це невелике старовинне місто) діяли дуже цікаві локації, зокрема, виставки акварелі країн-учасниць. Запам’ятався їй майстер-клас із виготовлення паперу "Lorenzo Santoni", навіть можна було спробувати самому його виготовити (із водяними знаками та штампом виробника) й отримати зразок на пам'ять. Хто хотів, міг сісти в автобус і поїхати на одну з пропонованих безкоштовних пленерних екскурсій. Дехто брав із собою етюдник. Щодня із 12.00 до 24.00 відбувалися майстер-класи - їхній розклад був відомий за два місяці. Запам’яталася Ларисі поїздка в Урбіно – на батьківщину Рафаеля.

Цікаво, що в програмі фестивалю протягом наступних п'яти днів був і пленер у Сперлонзі - одній із небагатьох перлин узбережжя Лаціо, розташованій на відстані близько 110 кілометрів на південний схід від Рима. Представники всіх країн (здебільшого лідери) проводили майстер-класи. Програма була дуже насичена, але корисна.


На знімку вгорі:
Ігор Юрченко на тлі експозиції

 

936 n
Церемонія відкриття виставки «Українська палітра Фабріано». Зліва направо - Ігор Юрченко, Ірина Гресик й Андрій Звегінцев

688 n
Майстер-клас Ігоря Юрченка для запорізьких акварелістів