Ювілейний пленер
у сузір'ї митців
ВІРА СЕРЕДА
Підсумковою виставкою завершив свою роботу Десятий, ювілейний, міжнародний пленер «Хортиця крізь віки». Його учасники отримали в подарунок каталог, що вперше вийшов українською й англійською мовами. На адресу пленеру надійшла телеграма від Міністерства культури й туризму України за підписом міністра Михайла Кулиняка.
Запорізький міський голова Олександр Сін зазначив, що мистецький пленер для художників – це подія, на яку чекають, щоб отримати натхнення, а його назва «Хортиця крізь віки» буде девізом протягом багатьох десятків років.
Генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко визначив подальшу мету спільної роботи: Хортиця має бути символом, який єднає Україну. Він висловив офіційну пропозицію від колективу Національного заповідника - організувати виставку кращих полотен митців за десять років роботи пленеру.
В експозиції виставки в галереї ЗООНСХУ, за традицією, крім робіт, представлених у каталозі, розмістили й ті, що митці створили протягом двох тижнів роботи пленеру. На більшості з них – краєвиди Дніпра, Хортиці, Кам'яної Могили, комплексу «Запорозька Січ», пейзажі й портрети через призму історії.
Десятий пленер зібрав кращих митців. Серед його учасників - народний художник України Олексій Поляков (Донецьк), чотири заслужених художники України – Сергій Савченко (Одеса), Ірина Гресик (Запоріжжя), Лариса Джарти (Донецьк), Олександр Чередниченко (Суми). Виставку «Мальовнича Україна» в залі запорізької організації НСХУ відвідали учасники Шевченківського літературно-мистецького свята, що співпало в часі з проведенням у нашій області пленеру «Хортиця крізь віки».
Під час церемонії закриття багато разів звучало слово «вперше». Уперше цього року відбувся портретний пленер. Десять художників виконували портрети в різних композиціях акварельними й олійними фарбами. Моделями стали учасники фольклорного ансамблю «Оксамит» у концертних костюмах, чиї портрети можна було побачити в експозиції виставки.
Уперше на ювілейному пленері художники провели два майстер-класи. Один - із дітьми із соціально незахищених сімей. У другому взяли участь учні дитячої художньої студії «Червона птаха» - 11-річні Софія Фоміна й Ілля Дикін та дев'ятирічна Валерія Кукурудза. Проводив майстер-клас народний художник України Олексій Поляков. У його організації взяла участь голова молодіжного об'єднання запорізької організації НСХУ й учасниця пленеру Анна Поплавка. Майстер-клас зняли на відео, щоб викласти в соціальні мережі. Роботи учнів студії увійшли в експозицію підсумкової виставки.
Олексій Поляков із Донецька – досвідчений художник, старожил пленеру. Майстер ліричного пейзажу, роботи якого прикрашають колекції багатьох музеїв світу, поділився радісною новиною про те, що здійснилася його давня мрія – у середині квітня в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві під егідою Міністерства культури України, видавництва «Софія-А» й музею відкрилася виставка його робіт «Живописна Україна», на яку він представив 95 полотен.
- Я – прихильник тематичних виставок, - зазначив Олексій Іванович. - Тема України мене хвилювала ще з юності. Думки про неї нанизувалися одна на одну.
Головне, що надихає Олексія Полякова, - любов до своєї землі, до волі й степу. Експресивна манера в поєднанні з класичними формами робить його полотна цікавими для всіх.
- Основне у творчості – це повсякденна праця, - наголосив він. - Пам'ятки історії мене завжди цікавили, Хортиця особливо. Але не все одразу вдається. Наприклад, років зо три я не міг зобразити її кам'яні кручі. А потім сама рука почала їх виписувати.
Цікаві графічні твори представив запорізький художник Олександр Смородін. Так співпало, що він, крім пленеру, майже одночасно став учасником ще чотирьох мистецьких заходів.
- У травні п'ять моїх робіт увійшли в експозицію Харківської виставки книжкової графіки, - поділився творчими новинами митець. - Роботи «Первоцвіти» й «Весняна мелодія» відібрав виставком на запорізьку виставку «Мальовнича Україна». У Барселоні (Іспанія) в щорічній виставці-конкурсі «Міні-принт» бере участь серія офортів, присвячених весні. Учетверте я став учасником Київського трієнале, де в експозиції - три мої роботи.
Привертають увагу картини Анастасії Щетиніної, викладача Макіївської школи мистецтв №1, яка очолює молодіжне об'єднання Донецької обласної організації художників. Серед її творчих здобутків – третє місце в конкурсі художніх робіт гірничо-металургійної тематики й участь у виставці «Барви руди, вугілля й металу», що відбулась у Донецьку в серпні минулого року.
Уперше в пленері брала участь представниця Бельгії Снєжана Колєва. Професійну освіту як художниця вона здобула в Болгарії, мала там три персональних виставки. Переїхала в Бельгію, життя змусило її оволодіти економічним фахом, але вона не полишила живопис. Бере участь у міжнародних пленерах. Заслужений художник України Олександр Чередниченко високо оцінив одну з її робіт на запорізькій виставці. Сам же митець розповів, що в літературній вітальні бібліотеки Сумського державного університету зараз триває його виставка живопису «Барвами, барвами...». Поряд із жанровими портерами, соціальними й архітектурними пейзажами Слобожанщини, Харківщини та Криму представлені також етюди.
Уперше в пленері «Хортиця крізь віки» взяли участь три представники абстрактного живопису. Заслужений художник України Сергій Савченко - один із найяскравіших нонконформістів «Одеської групи» митців, як її називають на Заході та мистецького об'єднання «Мамай». Олександр Вабищевич і Станіслав Юшков – учасники всеукраїнських і міжнародних виставок та інших мистецьких заходів – представили дніпропетровську школу.
На знімку вгорі:
Запорізькі художники Володимир Форостецький і Анатолій Кіргеєв на етюдах
Снєжана Колєва демонструє роботу, яка сподобалася заслуженому художнику України Олександру Чередниченку (ФОТО ЮРІЯ ЗЕЛІНСЬКОГО)
Хортиця відкрила Еріку Гало зі Словаччини нові сюжети для творчості (ФОТО ЮРІЯ ЗЕЛІНСЬКОГО)
Заслужений художник України Олександр Чередниченко (Суми) біля експозиції власних робіт
Тема козацтва – одна з улюблених у творчості Юрія Очеретька (Запоріжжя)
У заслуженого художника України Сергія Савченка із Одеси й запорізького письменника Пилипа Юрика знайшлося багато спільних тем для дискусії
Запорізький фотохудожник БОРИС ДВОРНИЙ – учасник пленеру – зафіксував не одну його мить: на цьому знімку художники знайомляться з історико-культурним центром «Запорозька Січ» Національного заповідника «Хортиця»