Козацьку чайку проводжали піснями й феєрверком

Січовий майдан


З одинадцятої години в п‘ятницю на Хортиці біля культурно-історичного комплексу «Запорозька Січ» було чути музику й пісні. А навпроти всього дійства на Дніпрі кинула якір нова козацька чайка. Як уже відомо нашим читачам, раніше (в 90-х роках минулого століття) такою була «Свята Покрова», на якій сучасні українські козаки ходили в Середземномор‘я. Нині вона в Голландії. Її недолік був той, що вона не пристосована для плавання в океані. Саме тому й вирішили козаки зі Львова створити нову чайку, якій дали назву «Спас». Вона вже зможе подолати не тільки моря, але й Атлантичний океан. Про це повідомив нашому кореспондентові отаман чайки Роман Рось. 

Цього дня саме на священній Хортиці відкрито нову сторінку історії сучасного козацтва. Адже чайка «Спас», власноруч побудована ініціаторами переходу, вирушила через Чорне і Середземне моря до французького порту Брест на Міжнародний фестиваль копій історичних кораблів. Організаторами проекту «Козацька Атлантика» є Фонд розвитку екотуризму «Витоки», члени якого неодноразово брали участь в експедиціях навколо Європи на козацькій чайці «Пресвята Покрова» та консалтингова компанія «Злато Скіфів». Організація ж усього дійства, як зазначила в розмові з кореспондентом «ЗС» начальник Запорізького обласного управління культури й туризму Лариса Сізінцова, лягла на плечі обласного та міського управлінь культури, а кошти для цього виділило Міністерство культури й туризму України.

А побачити прискіпливим глядачам цього дня було що. Гончарі тут же виробляли кераміку, умільці демонстрували вироби з соломи, ковалі виковували бажаючим підкову на щастя, продавалися й досить дефіцитні нині українські книжки про минуле України. Виступили тут Сашко Лірник із казками, кобзар Василь Литвин із дружиною Антоніною Іванівною (вона розповіла давні українські притчі про наш народ), школа козацьких бойових і традиційних мистецтв «Спас» (керівники Олександр Притула й Костянтин Рижов), студенти Львівського національного університету імені Івана Франка (як молоді актори театру імені Леся Курбаса). А на Козацькому колі виступили артисти нашого Кінного театру.  
 «Наш проект принесе користь усім, - сказав запорізьким журналістам Роман Рось. - Українській державі, бо ми покажемо світові найяскравішу сторінку нашої історії — козацтво. Світовій спільноті, бо європейців надзвичайно цікавить козаччина, про яку багато хто чув, але всі думають, що то в Росії. Українцям, що живуть в Україні, бо ми будемо фільмувати все під час походу, і вони зможуть побачити світ із борту старовинного корабля. А також українцям за океаном, які будуть гордитися своєю Батьківщиною». 

 У майбутньому козацька залога «Спасу» планує здійснити трансатлантичний перехід до Чикаго (США). Вона збирається довести всьому світові, що перехід через Атлантичний океан на традиційному козацькому човні можливий. Нині хлопці ще й міркують над тим, чи не подарувати чайку українській діаспорі Чикаго. Адже поки що було так, що тільки діаспора нам щось дарувала. 
У добру путь чайку провели вокально-інструментальні гурти «Пропала Грамота», «Вій», «Очеретяний кіт», «ТопОркестра» та «Гайдамаки». Свято закінчилося феєрверком та урочистими проводами чайки.

Пилип ЮРИК