Московському отаманові сниться війна

Січовий майдан

Якби перед Великою козацькою радою Міжнародної спілки козаків “Запорозька Січ” не виступили дітки, то не второпав би, в яку країну потрапив. Люди з генеральськими та погонами старших офіцерів (в основному полковників), із широкими лампасами на штанях та хрестами на грудях зайняли більше половини актового залу Палацу культури “Орбіта”. Картузи й папахи знімають вони лише на молитву (отже, мабуть, усе-таки не мусульмани). Розмова й виступи - російською. Дітки ж вийшли в українському вбранні під козацький марш “Запорозька похідна”, поспівали наших козацьких пісень, почитали гарні українські вірші. Одне слово, показали великим дядям, що державну мову треба хоч трохи поважати.

Отаман Євген Близнюк, як завжди, привітався: “Здорово, братья казаки!” Свою доповідь знову-таки читав російською. Що ж, йому було в кого повчитися. Недавній перший віце-прем’єр за два з гаком роки роботи в уряді навіть читати толком державною мовою не навчився… 
Як виявилося, Спілка – це сукупність козацьких товариств в СНД плюс Запорізький козацький округ (ЗКО) в Україні. Розповів отаман, що головними завданнями цього об’єднання є єдина й неділима Україна, офіційна російська мова на території Південного Сходу держави та віра православна. А от багато громадян України, за його словами, на жаль, ще не розуміють ролі козацтва. “Хтось недолюблює, хтось сміється, над козацькими труднощами. Але більшість підтримує нас”. Цікаво, багато не розуміють, але підтримують? Щось воно не стикується в пана отамана… Та й як розуміти, коли ці козаки хочуть узаконити мову іншої держави там, де споконвіку була українська? 
Відзвітував коротко пан отаман і про роботу ЗКО у звітний період. У його війську, згідно з реєстром, 11 генералів, 389 полковників, старших офіцерів – 1200, молодших офіцерів – 900, вахмістрів та урядників – 800, рядових – 1200. І всього, як він каже, 4300. Ваш покірний слуга кілька разів додавав ці цифри, але виходить усе-таки 4500. Та це можна вибачити Євгенові Андрійовичу, якби в реєстрі не було “мертвих” душ. Агітувало й мітингувало його козацтво за Віктора Януковича. Але автор цих рядків щось не бачив на тих мітингах у Запоріжжі більше двох сотень осіб. І тих привозили заводські автобуси. Був то переважно адмінперсонал із підприємств. Козаків же приходили одиниці… А щоб чотири тисячі! Мабуть, слабо в ЗКО з арифметикою!

Що ж робили його козаки? Брали участь у Соборі слов’янських народів, створили Міжнародну спілку козаків, але “в зв’язку з політичною ситуацією в Києві зареєструвати її в Міністерстві юстиції не змогли”. Проводили ради, поминальну тризну по загиблих козаках, тризну по кошовому Івану Сірку, була поїздка 45 козаків на Дон на ІІ з’їзд Всесвітнього козацтва, поїздка на святкування в Тулу… Чи не забагато гулянок? 

Як повідомив Великій раді голова ревізійної комісії ЗКО, за рік надійшло в козацтво 27 тисяч гривень. Витрачено 21 тисячу. Підприємств ЗКО не має. Де ж брали гроші? “Колядували”? Так. Це – кошти спонсорів. 

Що ж планують ці козаки на 2005 рік? Велику раду, бал, присвячений Дню захисника Вітчизни, тризну по кошовому Іванові Сірку, участь у святкуванні 100-річчя з дня народження Михайла Шолохова, участь у ІІІ з’їзді козачих народів, відзначення церковних свят, святкування 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні… І це – козацька робота? 

Постає питання: козаки в усі віки були охоронцями мирного населення. Хто ж нині захистить немічних стариків по селах від навали грабіжників? Такого, як бачимо, отаман не планує. А жаль. 
Сказав отаман, що його козаки все зробили, щоб не ходили по місту безпритульні діти. Але влада, за його словами, не дала для них приміщення. Бо комусь, мовляв, це вигідно. Наскільки нам відомо, в Запоріжжі існує кілька притулків для таких дітей. Але звідти дехто з них тікає. Забирають їх із цих закладів і батьки-п’яниці, а потім посилають жебракувати. Що в цьому плані могло зробити козацтво – залишається таємницею.

Прозвучала з вуст отамана критика на адресу влади за те, що та не дала його козацтву гарного приміщення. За 27 тисяч гривень можна було придбати приміщення самостійно. Щоправда, при цьому на рік треба було відмовитися від поїздок та святкувань… 

На Велику раду приїхало чимало козаків із Росії. Хоча декого на кордоні наші митники не пропустили. Обуренню й гніву отамана та гостей не було меж. Ледь не кляли Україну та її владу. Хоча невідомо було, чому саме не пустили прикордонники козаків. Якщо вони везли зброю чи ще якісь заборонені речі, то митники просто виконали належно свій обов’язок.

Більшість гостей виступали за відновлення СРСР. Щоправда, зазначали, що хотіли б не такого, як він був, імперського, а більш демократичного. Московський же отаман Олександр Іванов сказав, що головна проблема козацтва поставлена виборами Президента України. Не подобається московському гостеві те, що Україна йде до Європи. Запоріжці ж, мовляв, на виборах не сказали свого слова. Московські козаки, за його словами, вже були готові приїхати сюди й “допомогти”, але запрошення не дочекалися. А сьогоднішнє свято (Велика рада Міжнародної спілки козаків), на його думку, повинне стати підготовкою до нових битв. Бо не дарма ж, мовляв, сюди прилітали Саакашвілі й Кваснєвський. Тричі повторив московський гість слова “Буде війна! Готуймось до війни!” А пропаганда війни в Україні заборонена! Такі ж слова він говорив із тієї ж трибуни й торік. І якби більшість керівництва ЗКО була з ним не згодна, то цього року Олександр до Запоріжжя б не прибув. Скажи мені, хто твій друг – я скажу, хто ти.

Єдиний, хто виступив проти таких слів (до речі, один із небагатьох - українською мовою) – голова ради старійшин ЗКО Володимир Мельник. 

У своїй доповіді отаман Близнюк зазначив, що не вірить у державну підтримку козацтва. А навіщо ж, скажіть, підтримувати ті організації, які влаштовують шабаші антидержавних сил?

Пилип ЮРИК