Славетного Назарія Яремчука згадали в Запоріжжі

Презентація

 

Степан СІЧОВИЙ

808 oУ Запорізькій бібліотеці №14 (колись імені Миколи Некрасова), що в Шевченківському районі, того дня звучали в запису пісні у виконанні народного артиста України, лауреата Шевченківської премії Назарія Яремчука. А сам митець дивився на присутніх з великого екрана. У залі – читачі бібліотеки. 

Тут відбулася презентація книги «Пісня Назарія – як море широка». Авторка видання – Віра Середа (Юрик), член Національної спілки журналістів України (2008), Почесний журналіст України (2017), лауреат Всеукраїнської літературної премії імені Степана Олійника в номінації «Журналістика» (Одещина – 2013) та обласної літературно-мистецької премії імені Петра Ребра (Запоріжжя – 2017). Про це бібліотекарка-книгиня Валентина Семешко повідомила читачам, котрі зібралися в затишному залі книгозбірні. Відтак пані Віра розповіла, як готувала й видавала книгу.

 

 

До цього видання, за її словами, увійшли публікації про видатного Українця, незабутнього, справді народного співця Назарія Яремчука й людей, котрі оточували його в житті, творили разом із ним українську пісню. Тут читач, зазначила Віра, знайде цікаві оригінальні розповіді про вшанування пам’яті видатного співака на його рідній Буковині з нагоди 60- та 65-річчя від дня народження, про конкурси молодих виконавців сучасної української пісні у Чернівцях і Вижниці, невтомних популяризаторів творчості Назарія Яремчука, продовжувачів його справи. Авторка намагалася доповнити творчий портрет Назарія новими барвами, внести сюди й свою часточку любові.

Під час презентації книги виступило тріо бандуристок - студенток Запорізького музичного училища імені Платона Майбороди у складі Вікторія Шишкова, Ольга Григор’єва і Єва Четвертак (керівник Наталя Балабан). У їхньому гарному виконанні прозвучала пісня "Водограй" Володимира Івасюка, яку любив виконувати Назарій Назарович. Саме він із Мирославою Єжеленко виконав цей твір у Москві на фестивалі «Пісня року» (1972). Тоді вони стали лауреатами фестивалю.

Окрім того, студентки музучилища виконали українські народні пісні, що також входили до репертуару видатного співака.

Доля Назарія Яремчука була нерозривно пов’язана із мистецьким колективом від його народження як митця й до останньої хвилини життя – вокально-інструментальним ансамблем «Смерічка», творцем якого був народний артист України Левко Дутковський. Отож, читач має змогу познайомитись із ексклюзивним дослідженням про «Смерічку», коли її музичним керівником був талановитий музикант й аранжувальник Сашко Соколов. Адже цей творчий етап колективу ще ніхто не описав.

Назарій Яремчук неодноразово виступав на сцені Запорізького концертного залу імені Глінки, на острові Хортиця під час святкування 500-річчя Запорозького козацтва, влітку – в Мелітополі й Бердянську. Саме пісні «Смерічки» покликали далекого 1978 року авторку в подорож на Буковину – вона вперше відвідала «ворота Карпат», невеличке гірське містечко Вижниця, де керівник ВІА "Смерічка" Левко Дутковський відкрив талант майбутніх народних артистів України Назарія Яремчука й Василя Зінкевича.

Протягом багатьох років авторка книги збирала архів про Назарія Яремчука й ВІА «Смерічка». А з 2004 року, ставши на журналістську стезю, почала подавати в запорізькі газети публікації й розвідки про Назарія. Зі створенням «Письменницького порталу» в 2008 році, розміщувала їх в Інтернеті.

У розділі «Живий у спогадах» читач знайде інтерв’ю з народними артистами України Павлом Дворським, Миколою Свидюком, Іваном Дердою, заслуженим артистом естрадного мистецтва України Анатолієм Сердюком, заслуженим діячем мистецтв України Остапом Савчуком, заслуженим артистом України Василем Данилюком.

Не менш цікавий розділ книги «Смерічка» і «смеречани», до якого увійшли публікації авторки про народного артиста України Левка Дутковського й Павла Дворського, заслуженого діяча мистецтв України Аллу Дутковську, а також Гамму Скупинського й Сашу Соколова.

Авторка мала зустрічі з дітьми Назарія Яремчука, тож до книги увійшли також публікації про них – синів Дмитра й Назарія та дочку Марічку.

Автор ідеї видання книжки - начальник відділу культури Вижницької райдержадміністрації Наталя Додяк. Саме їй Віра показала колись дайджест своїх публікацій (кореспонденції, інтерв’ю, статті та репортажі) на згадані теми. Наталя Михайлівна запропонувала авторці видати книгу до наступного мистецького фестивалю імені Назарія Яремчука, а Віра не заперечувала.

Відтак були тижні напруженої роботи над майбутньою книгою: упорядкування, редагування, вичитка, верстка тощо. Відбиралися десятки світлин. Пізніше все узгоджувалося з видавництвом «Черемош» по телефону й за допомогою електронної пошти. Авторка вдячна за чудову співпрацю й фаховий підхід до справи директору видавництва Ігорю Біденому. 

Валентина Семешко надала слово редактору книги, письменнику Пилипу Юрику, який зазначив, що Назарій Яремчук бував у воїнів, котрі несли службу в Афганістані, виступав перед ліквідаторами чорнобильської катастрофи. Тому якби зараз він був живий – не раз побував би на Східному фронті, співав би захисникам України. Тому подарунком Пилипа присутнім став його вірш «Кінь Сагайдачного», який подобається нашим бійцям.

Голова читацької ради цієї книгозбірні Людмила Гармаш вручила авторці книги квіти й подарунок. А пані Віра подарувала дві свої книжки («У царині дотепного слова» та «Пісня Назарія – як море широка») бібліотеці. А бандуристкам вона передала подарунок музичному училищу від львів`янки, заслуженого працівника культури України, дружини відомого композитора Анатолія Кос-Анатольського пані Надії Кос - твори її чоловіка на вірші Івана Франка. 

На знімку вгорі: авторка книги Віра Середа (Юрик) біля стенда, присвяченого 68-й річниці від дня народження Назарія Яремчука

  

 

IMG 0914

Віра передає подарунок Надії Кос музичному училищу ім. Платона Майбороди 

 

IMG 0916

Усім дійством керує книгиня Валентина Семешко. На екрані: Саша Соколов, Назарій Яремчук і Віктор Морозов

 

6 o

Пилип Юрик читає власного вірша "Кінь Сагайдачного"

 

48 o

Серед читачів - запорізькі поетеси, членкині НСПУ Лорина Тесленко (Філоненко) й Тетяна Осінь

 

IMG 0920

Люся Гармаш дарує Вірі ляльку-мотанку на щастя

 

01 o

Світлина на згадку