«Хортиця крізь віки»

 

Ювілейний  пленер  

у  сузір'ї  митців

 

forostВІРА  СЕРЕДА

 

Підсумковою виставкою завершив свою роботу Десятий, ювілейний, міжнародний пленер «Хортиця крізь віки». Його учасники отримали в подарунок каталог, що вперше вийшов українською й англійською мовами. На адресу пленеру надійшла телеграма від Міністерства культури й туризму України за підписом міністра Михайла Кулиняка.

Запорізький міський голова Олександр Сін зазначив, що мистецький пленер для художників – це подія, на яку чекають, щоб отримати натхнення, а його назва «Хортиця крізь віки» буде девізом протягом багатьох десятків років.

Генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко визначив подальшу мету спільної роботи: Хортиця має бути символом, який єднає Україну. Він висловив офіційну пропозицію від колективу Національного заповідника - організувати виставку кращих полотен митців за десять років роботи пленеру.

 

 

В експозиції виставки в галереї ЗООНСХУ, за традицією, крім робіт, представлених у каталозі, розмістили й ті, що митці створили протягом двох тижнів роботи пленеру. На більшості з них – краєвиди Дніпра, Хортиці, Кам'яної Могили, комплексу «Запорозька Січ», пейзажі й портрети через призму історії.

Десятий пленер зібрав кращих митців. Серед його учасників - народний художник України Олексій Поляков (Донецьк), чотири заслужених художники України – Сергій Савченко (Одеса), Ірина Гресик (Запоріжжя), Лариса Джарти (Донецьк), Олександр Чередниченко (Суми). Виставку «Мальовнича Україна» в залі запорізької організації НСХУ відвідали учасники Шевченківського літературно-мистецького свята, що співпало в часі з проведенням у нашій області пленеру «Хортиця крізь віки».

Під час церемонії закриття багато разів звучало слово «вперше». Уперше цього року відбувся портретний пленер. Десять художників виконували портрети в різних композиціях акварельними й олійними фарбами. Моделями стали учасники фольклорного ансамблю «Оксамит» у концертних костюмах, чиї портрети можна було побачити в експозиції виставки.

Уперше на ювілейному пленері художники провели два майстер-класи. Один - із дітьми із соціально незахищених сімей. У другому взяли участь учні дитячої художньої студії «Червона птаха» - 11-річні Софія Фоміна й Ілля Дикін та дев'ятирічна Валерія Кукурудза. Проводив майстер-клас народний художник України Олексій Поляков. У його організації взяла участь голова молодіжного об'єднання запорізької організації НСХУ й учасниця пленеру Анна Поплавка. Майстер-клас зняли на відео, щоб викласти в соціальні мережі. Роботи учнів студії увійшли в експозицію підсумкової виставки.

Олексій Поляков із Донецька – досвідчений художник, старожил пленеру. Майстер ліричного пейзажу, роботи якого прикрашають колекції багатьох музеїв світу, поділився радісною новиною про те, що здійснилася його давня мрія – у середині квітня в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві під егідою Міністерства культури України, видавництва «Софія-А» й музею відкрилася виставка його робіт «Живописна Україна», на яку він представив 95 полотен.

- Я – прихильник тематичних виставок, - зазначив Олексій Іванович. - Тема України мене хвилювала ще з юності. Думки про неї нанизувалися одна на одну.

Головне, що надихає Олексія Полякова, - любов до своєї землі, до волі й степу. Експресивна манера в поєднанні з класичними формами робить його полотна цікавими для всіх.

- Основне у творчості – це повсякденна праця, - наголосив він. - Пам'ятки історії мене завжди цікавили, Хортиця особливо. Але не все одразу вдається. Наприклад, років зо три я не міг зобразити її кам'яні кручі. А потім сама рука почала їх виписувати.

Цікаві графічні твори представив запорізький художник Олександр Смородін. Так співпало, що він, крім пленеру, майже одночасно став учасником ще чотирьох мистецьких заходів.

- У травні п'ять моїх робіт увійшли в експозицію Харківської виставки книжкової графіки, - поділився творчими новинами митець. - Роботи «Первоцвіти» й «Весняна мелодія» відібрав виставком на запорізьку виставку «Мальовнича Україна». У Барселоні (Іспанія) в щорічній виставці-конкурсі «Міні-принт» бере участь серія офортів, присвячених весні. Учетверте я став учасником Київського трієнале, де в експозиції - три мої роботи.

Привертають увагу картини Анастасії Щетиніної, викладача Макіївської школи мистецтв №1, яка очолює молодіжне об'єднання Донецької обласної організації художників. Серед її творчих здобутків – третє місце в конкурсі художніх робіт гірничо-металургійної тематики й участь у виставці «Барви руди, вугілля й металу», що відбулась у Донецьку в серпні минулого року.

Уперше в пленері брала участь представниця Бельгії Снєжана Колєва. Професійну освіту як художниця вона здобула в Болгарії, мала там три персональних виставки. Переїхала в Бельгію, життя змусило її оволодіти економічним фахом, але вона не полишила живопис. Бере участь у міжнародних пленерах. Заслужений художник України Олександр Чередниченко високо оцінив одну з її робіт на запорізькій виставці. Сам же митець розповів, що в літературній вітальні бібліотеки Сумського державного університету зараз триває його виставка живопису «Барвами, барвами...». Поряд із жанровими портерами, соціальними й архітектурними пейзажами Слобожанщини, Харківщини та Криму представлені також етюди.

Уперше в пленері «Хортиця крізь віки» взяли участь три представники абстрактного живопису. Заслужений художник України Сергій Савченко - один із найяскравіших нонконформістів «Одеської групи» митців, як її називають на Заході та мистецького об'єднання «Мамай». Олександр Вабищевич і Станіслав Юшков – учасники всеукраїнських і міжнародних виставок та інших мистецьких заходів – представили дніпропетровську школу.

На знімку вгорі:

Запорізькі художники Володимир Форостецький і Анатолій Кіргеєв на етюдах

 

 

IMG_2107
Снєжана Колєва демонструє роботу, яка сподобалася заслуженому художнику України Олександру Чередниченку (ФОТО ЮРІЯ ЗЕЛІНСЬКОГО)

 

IMG_2105
Хортиця відкрила Еріку Гало зі Словаччини нові сюжети для творчості (ФОТО ЮРІЯ ЗЕЛІНСЬКОГО)

 

063
Заслужений художник України Олександр Чередниченко (Суми) біля експозиції власних робіт

 

079
Тема козацтва – одна з улюблених у творчості Юрія Очеретька (Запоріжжя)

 

069
У заслуженого художника України Сергія Савченка із Одеси й запорізького письменника Пилипа Юрика знайшлося багато спільних тем для дискусії

 

0031
Запорізький фотохудожник БОРИС ДВОРНИЙ – учасник пленеру – зафіксував не одну його мить: на цьому знімку художники знайомляться з історико-культурним центром «Запорозька Січ» Національного заповідника
«Хортиця»