Запорізька літературно-мистецька традиція довжиною в 60 років

  «Поетичний травень»-2024

IMG 3728 

 

Віра СЕРЕДА

Літературно-мистецьке свято «Поетичний травень» крокує запорізьким краєм. Цього разу члени Запорізької обласної організації Національної спілки письменників України на чолі з її головою Ольгою Стадниченко завітали до прифронтового Кушугума. Свято відзначає 60-річний ювілей. 1964 року започаткував його світлої пам’яті запорізький письменник Петро Ребро (19.05.1932 - 22.03.2014). 

Детальніше...

ВІН СВІТЛОМ БУВ МІЖ ТЕМНИХ ХМАР І МЛИ

 

ПАМ’ЯТЬ 

Софія ПАВЛЕНКО

 

83 n 

У лютому виповнилося десять років, як відійшов у Вічність Віктор Чабаненко (12.09.1937–09.02.2014) - член Національної спілки письменників України, почесний голова Запорізької обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Він - відомий учений, академік Академії наук вищої школи України, з 1984 року – доктор філологічних наук і завідувач кафедри загального й слов'янського мовознавства, з 1987 – професор, із 1985 по 1996 роки – декан філологічного факультету Запорізького національного університету. Заслужений діяч науки й техніки України. Лауреат премій імені Павла Чубинського, Якова Новицького та Дмитра Яворницького.

Слова в заголовку – із вірша запорізької поетеси Віри Коваль. Його вона присвятила світлій пам’яті свого вчителя – Віктора Чабаненка.

Учень Віктора Антоновича, випускник Запорізького державного педагогічного інституту, член Національних спілок письменників і журналістів Іван Кушніренко став упорядником й автором нарису-спогаду «Сага про справжніх». Літературний редактор видання – Ольга Стадниченко. У книжці йдеться про двох докторів філологічних наук, професорів, визначних мовознавців Стефана (Степана) Самійленка й Віктора Чабаненка – двох справжніх українців, котрі визначили життєвий і творчий шлях Івана Кушніренка. Видання стало можливим завдяки сприянню ректора Запорізького національного університету Миколи Фролова.

592 n

Презентація нарису-спогаду Івана Кушніренка «Сага про справжніх» відбулася на філологічному факультеті ЗНУ в колі письменників, журналістів, викладачів університету, директорів і вчителів шкіл, випускників вишу. Серед присутніх були народний депутат України І скликання Олександр Білоусенко та завідувачка відділу краєзнавства Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки Тетяна Паливода. Модерувала захід завідувачка кафедри українознавства Запорізького національного університету, голова Запорізької обласної організації Національної спілки письменників України Ольга Стадниченко. Пролунали спогади про Людину-Легенду Віктора Чабаненка тих, хто з ним співпрацював, кому він допоміг визначитися в житті, творчості, науковій діяльності. 

Детальніше...

«Сьогодні це була Пилипова криниця»

IMG 3429

 

Наша дума, наша пісня...

 

Віра СЕРЕДА

 

Так (як у заголовку) назвала недавнє зібрання літературного клубу «Книжковий світ» при Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці журналістка Антоніна Букреєва після презентації пісень на слова Пилипа Юрика. Це – його колишня однокурсниця. Антоніна мала на увазі пісню на його слова "Криниця щастя". Вона запевнила слухачів, що в її душі нині переливаються радість і гіркота.

- Радію за Пилипа та його яскраву пісенну творчість, -зауважила вона. – Бажаю йому подальших успіхів у цій нелегкій справі. А гірко мені від того, що нашої, української пісні немає в ефірі. Вона не звучить ні на радіо, ні по телебаченню. Люди її не чують. І це під час війни, коли треба підняти дух і воїна на передовій, і працівника тилу, і переселенця. Деякі радіостанції передають пісні. Але їхня художня якість така, що слухати дуже важко. Державної політики щодо цього, на жаль, просто не існує! Як і програми видання книг наших письменників. 

Детальніше...

Пісні, що єднають і зігрівають Україну

До 75-річчя від дня народження

Володимира Івасюка

5 

 

Сергій СТРІЛЕЦЬ 

У Запорізьку обласну універсальну наукову бібліотеку завітали шанувальники видатного українського композитора, Героя України Володимира ІВАСЮКА, щоб ушанувати пам’ять геніального митця. Учасники літературного клубу «Книжковий світ» разом із журналісткою Вірою Середою (Юрик) з нагоди 75-річчя від дня народження видатного митця представили на суд глядачів мистецький захід «Пісня буде поміж нас» єднає й зігріває серця». 

Детальніше...

Юрію Єршову-Холодному виповнилося б 75  

 

СОВІСТЬ

ПИСЬМЕННИЦЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

905 n 

 

 

Віра СЕРЕДА

 

У лютому членові Національної спілки письменників України (2011) Юрію Єршову-Холодному (7.02.1949 – 9.12.2020) виповнилося б 75 років. Письменник – автор кількох поетичних збірок, серед яких – «Кришталева ластівка» (2008), «Народе необачний: поезії» (2009, яку виправив, доповнив і перевидав у 2014 та 2017 роках із назвою «Народе необачний: драматична поема»), «Магія ночі: вірші» (2014), «Дорогою грому»: вибрана лірика» (2017).

До Запорізької спеціалізованої школи-інтернату "Січовий колегіум", якою опікувався Юрій Іванович і проводив численні творчі зустрічі з учнями, в день його народження прибула делегація Запорізької обласної організації НСПУ на чолі з головою Ольгою Стадниченко. У мистецькому заході взяли участь письменники Валентина Кравченко, Віра Коваль, Віра Шмига, Вікторія Сироватко, Іван Кушніренко, Пилип Юрик, Яна Яковенко, завідувачка відділу краєзнавства Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки Тетяна Паливода, вдова ювіляра Валентина Єршова, учні Січового колегіуму разом із педагогічним колективом, а також переселенці з різних куточків України, які нині знайшли тут притулок. Під час зустрічі звучали вірші Юрія Єршова-Холодного, а також теплі спогади про нього. 

Детальніше...

БІЛОКОПИТОВ Микола Григорович

Бiлокопитов

Українська література понесла тяжку втрату. 15 грудня 2023 року на 70-му році життя перестало битися серце патріота України, українського поета-сатирика, лірика, журналіста, члена Національних спілок письменників і журналістів України, гарної людини Миколи Білокопитова.

Детальніше...