ПАРОСТКИ «СМЕРІЧКИ»

Зміст статті


ПІСЕННЕ ДЖЕРЕЛО УКРАЇНИ


Віра СЕРЕДА

Нещодавно в Чернівецькому краєзнавчому музеї відбулася презентація книги Євдокії Антонюк-Гаврищук «Світ пісенної краси». Це видання – для тих, хто любить українську пісню, плекає її, шанує людей, які доносять її до наших сердець.

- Відколи себе пам’ятаю – співаю, - сказала авторка, презентуючи свою книгу. - Думаю, що кожен українець може так сказати. Звичайно, захоплення піснею і робота в музеї спонукає нас до того, щоб ми документували всі події. Чернівецький краєзнавчий музей - це оаза української пісні. Тут можна знайти відповіді на всі запитання.

«Світ пісенної краси» - своєрідний літопис появи й зародження на українському небосхилі новітньої музичної хвилі, яку започаткував нікому тоді ще невідомий композитор Левко Дутковський із Вижниці – один із героїв книги. Саме він створив й очолив вокально-інструментальний ансамбль «Смерічка» - колиску відомих буковинських співаків Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, Софії Ротару та її сестер Лідії й Ауріки, Павла Дворського, композитора Володимира Івасюка, багатьох інших. Тож невипадковою була присутність у залі Левка Тарасовича. За словами авторки, завдяки йому книга є достовірним джерелом інформації для шанувальників сузір’я талантів із Буковини.  

- В Інтернеті я часто зустрічав вигадану інформацію про себе й «Смерічку», - зазначив народний артист України Левко Дутковський. - Хтось неправильно написав, хтось просто нафантазував. Така книга, як «Світ пісенної краси», потрібна, щоб молодь і всі охочі знали про ВІА «Смерічку», той «український бітлз», як його називали.

На презентацію завітали Дарина Яремчук, дружина Назарія, артисти Чернівецької філармонії, заслужений лікар України Іван Городинський. Заслужений працівник освіти України, методист українознавства інституту післядипломної освіти Тамара Мінченко, письменниці Віра Китайгородська й Оксана Довгань виступили від колективу рецензентів книги. 

Згадали й твори, які виконував ВІА «Смерічка». Зокрема, прозвучали пісні Левка Дутковського у виконанні Алли Горинь, лауреата Всеукраїнського конкурсу «Пісенний вернісаж», солістки фольк-рок гурту Чернівецької філармонії під керуванням Левка Дутковського («Черешневий гай» і «Бажання»), пісня Володимира Івасюка «Я ще не все тобі сказав» у виконанні заслуженого артиста України Леоніда Корінця.

Євдокія Гаврищук розповіла про роботу над книгою. Вона почала збирати цікаві факти про відомих співців Буковини з 1989 року – з часу проведення першого фестивалю «Червона рута» у Чернівцях. За її словами, появі книги передувала низка експозицій, найважливіша з яких є в Краєзнавчому музеї. Побувавши минулого року в цьому унікальному залі, я неначе здійснила подорож у епоху «Смерічки». Нагадують про це афіші, перші платівки, численні світлини, публікації з газет і журналів, стенди, присвячені творчості як самих «смеречан», так і тим, хто з ними співпрацював, допомагав у творчості.

Серед експонатів, з яких розпочиналася виставка, присвячена учасникам ансамблю «Смерічка», - одяг народного артиста України Назарія Яремчука: тканий пояс його матері, який він завжди носив із собою, записка Володимира Івасюка до Назарія, написана в січні 1979 року. Коли побачила на стенді пісню «Запорозькі козаки», пригадала, як Назарій Яремчук виконував її на славному острові Хортиця під час урочистого відзначення 500-річчя Запорозького козацтва. 

На іншому стенді – афіші І обласного конкурсу, присвяченого Володимиру Івасюку й 50-річчю з дня його народження «Пісня буде поміж нас», світлини, інші цікаві експонати.

У залі можна побачити ескізи й фотографії костюмів заслуженого діяча мистецтв України Алли Дутковської, без яких неможливо уявити тієї слави, якої досягла «Смерічка» та інші виконавці. Свого часу Алла Борисівна допомагала Євдокії Гаврищук готувати виставку «Світ пісенної краси», присвячену роковинам Назарія Яремчука, була також художником-постановником першого фестивалю естрадної пісні імені Назарія Яремчука у Вижниці (1996).

Унікальні пам’ятки у більшості своїй подаровані музею родинами учасників ансамблю, фотографом із Тернопільщини Романом Островським, Чернівецькою філармонією.

Книга «Світ пісенної краси» неначе озвучила мистецьку історію Буковини тим, хто закоханий в українську пісню, не мислить без неї свого життя. У ній розповідається про українську новітню музичну хвилю, започатковану «Смерічкою» із Вижниці, яка дала крила велетам української пісні. Велети української пісні й стали головними героями книги. Антоніна Іванівна вдячна всім, хто допоміг документувати інформацію, завдяки якій народилася ця книга, в першу чергу, Левку Дутковському, дружині Назарія Яремчука - Дарині, родині Ротар - Лідії, Софії, а також Павлу Дворському, Василю Зінкевичу, дуетам «Писанка», «Скриня», поважному колективу рецензентів.

На знімках:


Фрагмент експозиції, присвячений Володимиру Івасюку

 

 

Один із куточків, присвячений І фестивалю імені Назарія Яремчука у Вижниці (1996)

 

 

Дуже багато експонатів розповідають про «Смерічку» і його соліста, народного артиста України Назарія Яремчука

 

 

 

 

«Письменницький портал» отримав дозвіл від Євдокії Антонюк-Гаврищук розмістити на своєму сайті книгу «Світ пісенної краси». Читайте, будь ласка, її у нас.