АБИ  ВКЛОНИТИСЯ РІДНОМУ  СЛОВУ

5 Просто на Покрову - 2018

 

Світлана ЮЛІНА (текст і фото)

Наша славна Житомирщина та й уся Україна в цілому не бідні на різного роду літературні конкурси, акції, бук-фести, свята й фестивалі. Але подібного, що проходить щороку в другу суботу багрянолистого жовтня, на древній землі Коростенщини, мабуть, ніде немає. Адже Всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Просто на Покрову» відбулося вже у дванадцятий раз і зібрало гостей майже з усіх куточків держави.

 

 «Сюди завжди хочеться їхати, бо це справжній літературний мегаполіс», – сказав свого часу заслужений діяч мистецтв України, поет ыз Бердичева Михайло Пасічник. Лауреат Всеукраїнської премії імені А. Малишка з Ірпіня Леонід Закордонець підтвердив ці слова, відзначивши, що «з кожним роком фестиваль цей набирає міці, стає якіснішим і видовищнішим. Відчувається майстерність, глибока підготовча робота». Заслужений діяч мистецтв України, лауреат багатьох літературних відзнак Василь Довжик із Києва наголосив, що «Коростень розташований у центрі України, в центрі Європи, в центрі свого серця й душі і цими щедрими багатствами охоче ділиться з нами. Я завжди чекаю святої Покрови, бо знаю, що треба їхати до Коростеня на таке гарне свято, що зводить щороку з такими чудовими людьми». А поет, літературознавець з Шевченківського краю – з Черкас – Оксана Галаєва зауважила: «Приємно вперше побувати в Коростені на святі «Просто на Покрову», де на високому рівні гостинно зустрічають гостей. Висловлюю щиру подяку всім, хто причетний до його організації, і, зокрема, засновнику, письменнику Віктору Васильчуку».

«Просто на Покрову» – це мистецький фестиваль, мета якого – популяризувати сучасних українських письменників. Ми знаємо тих, чиї книги найбільше продаються, і вони не сходять з ефірів. Проте в кожній області є щонайменше 20 авторів, які пишуть чудові твори, але вони не такі популярні. Тому ми збираємо майстрів слова з різних куточків України, щоб їх упізнавали й читали», – розповів заступник Коростенського міського голови Олександр Дзиґа.
- Нам би не вдалося протягом дванадцяти років тримати на такому пристойному рівні це свято, якби не підтримка міської ради, яку очолює шанувальник сучасної української літератури Володимир Москаленко, – поділився роздумами Віктор Васильчук. – Неабияку підтримку надають також районна рада під орудою Василя Клименка, райдержадміністрація під керівництвом Сергія Дмитрука. Не багато знайдете місць, де на подібному фестивалі очільники міста й району, як мовиться, від початку й до кінця.

…Осінь цього року, як ніколи, видалася надзвичайно привітною. Веселила сонячним промінням та тішила справжнім бабиним літом. Тож галаслива учнівська молодь Коростенщини, яка 12 жовтня брала участь у традиційному літературному вернісажі «Література свіжого повітря» (засновник Валерій Нечипоренко), була в піднесеному настрої і відреагувала бурними оплесками на щирі вітання міського голови Володимира Москаленка та Віктора Васильчука. І хоча означений цьогорічний творчий форум дещо розширив географію (участь брали й учні з Овруча та Новограда-Волинського), журі досить швидко визначило переможців. Відтак у поезії третє місце виборов Владислав Орехівський з міської гімназії, друге дісталося Денису Левківському з Овруча, а перше – Вікторії Іваненко (ЗОШ №13). У прозі на третє місце вийшла Віталіна Мєшкова з НВК №12, на друге – Олена Будзинська (ЗОШ №11), а перше виборола шестикласниця Софія Шпунтова з Новограда-Волинського. Ця тендітна й чемна дівчинка стала справжньою зірочкою всього свята. Адже наступного дня вона одержала ще й грамоту за третє місце в традиційному «Уроці прози».
Тринадцятого жовтня гості та учасники з багатьох міст Житомирщини, Київщини, Хмельниччини, Львова, Вінниці, Балти, Рівного, Кременчука, Черкас розпочали свою «творчу ходу» з покладання квітів до пам’ятника захисникам України, меморіальних дощок: письменнику, заслуженому журналісту України Валерію Нечипоренку, поету, автору невмирущої пісні «Чорнобривці» Миколі Сингаївському, ромському поету, перекладачу Міхи Козимиренку, викладачу міської школи мистецтв Анатолію Білошицькому. Наступним була музей-садиби автора пісні «А льон цвіте...», заслуженого діяча мистецтв України Василя Юхимовича в селі Сингаї. Тут, зокрема, Леонід Закордонець, Микола Семенюк, Василь Довжик та інші згадали теплими словами вдячності не тільки його, а й інших творчих особистостей, на які так багата древлянська земля. Це – Петро Сингаївський та Петро Клименко, Віктор Кордун і Руслан Квінта, Ольга Будникова, Михайло Литвинець, подружжя художників – лауреатів Шевченківської премії Трегубових, єврейський романіст на ідиш Елі Шехтман та фольклорист Василь Скуратівський. Насамкінець на обійсті висадили «Деревце дружби».

…У другій половині дня учасники свята, поклавши квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку, завітали до палацу культури його імені, де їх пригощали запашним короваєм Коростенська жіноча рада (Світлана Загоруйко), а жіночий клуб «Стиль життя» (Валентина Вигівська) – козацьким кулішем та запашними пряниками у вигляді сердечок. Тут працювали бібліотечні експозиції, книжкові ярмарки, виставки художників та майстрів прикладного і декоративного мистецтва, проводилися автограф-сесії. І вперше цього року пройшов «Коростень-бук-фест». Свою книжкову продукцію представляли Житомирський «Бук-Друк» (О. Євенок), Київське видавництво В. Карпенка, Білоцерківське – «Час змін-інформ» та інші.

А потім розпочалися літературні змагання – «Поетичний марафон» та «Урок прози», де вже досвідчені творці рідного слова, земляки-письменники спільно з початківцями і юними поетами та прозаїками прославляли Україну, воїнів АТО, славили рідний край, виборюючи честь вийти на сцену і одержати заслужену нагороду. Цього разу їх оцінювали Микола Семенюк, заслужені діячі мистецтв України Василь Довжик, Леонід Закордонець, лауреати Всеукраїнських премій імені Івана Огієнка Анатолій Сірик, Василь Сташук, імені Василя Юхимовича – Наталка Поклад, Світлана Соболевська.

Нарешті незмінна ведуча фестивалю Світлана Васильчук, привітавши зі сцени палацу культури імені Тараса Шевченка усіх із Покровою, Днем захисника України, Днем Українського козацтва та з 76-ми роковинами створення Української Повстанської Армії, запросила вручити дипломи та грамоти й призи переможцям творчих змагань очільника координаційної ради свята, Коростенського міського голову Володимира Москаленка, голову Коростенської райради Василя Клименка, заслуженого журналіста України, письменника Віктора Васильчука.
Лауреатами Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Василя Юхимовича цього разу стали: Лілія БЕХ з Коростеня за книжку поезій «До дна не спита чаша гіркоти», Олександр КУХАРЧУК (посмертно) з Бердичева за книгу «Козацька Русь. Гетьман Іван Виговський», Володимир СВЯТНЕНКО з Брусилова за книгу «Старожитності Здвижень-краю», Василь ПРУХНИЦЬКИЙ зі Львова за книгу віршів «Корені родинні», Тетяна ЧЕРЕП-ПЕРОГАНИЧ із Києва за книгу «Осінь дорослої жінки».

Літературну відзнаку імені Валерія Нечипоренка одержали Ольга ПИЛИПЧУК з Кременчука за книгу «Ангели в бронежилетах» та Михайло ГЕРШКОВИЧ з Балти за книгу «З тавром життя».

Традиційну відзнаку «Барвисте слово рідного Полісся» Григорію Цимбалюку з Житомира, Софії Жуковій з Бородянки, Василю Довжику з Києва, арт-вітальні «Зорепад» з Овруча, Коростенському жіночому клубу «Стиль життя» та Віктору Васильчуку вручив народний депутат України Володимир Арешонков.

Назвала ведуча й тих, без участі кого не відбулося б цього свята. Серед них: голова правління Коростенського заводу ЗБШ Василь Куницький, голова Коростенської райради Василь Клименко, заслужений працівник культури Леонід Беркович, начальник відділу культури Коростенської РДА Лариса Бондар, директор палацу культури імені Т.Шевченка Володимир Желєзко, його творчі колективи, директор школи мистецтв, заслужений працівник культури Володимир Демиденко, Центральна районна бібліотека імені Миколи Сингаївського.

Спонсороом свята став наш земляк, народний депутат України Сергій Пашинський. Інформаційні спонсори – газети «Іскоростень», «Древлянський край», «Літературна Україна», «Древлянська громада», «Українська літературна газета», ТО «Коростень-медіа», веб-сайт «Репортер Житомира», агенція «РегіоНьюс» та інші.

Наостанок додам, що на святі були обрані: «Найпопулярніший учасник свята» – Коростенський міський голова Володимир Москаленко, «Найвідоміша учасниця» – Наталка Поклад та «Геній свята» – Вадим Карпенко. А поет Микола Семенюк одержав диплом «Від вдячних земляків», казахський літературознавець, письменник Рустем Жангожа – диплом «За любов до Коростенщини». Також презентовано 11-й випуск літературно-мистецького альманаху «Просто на Покрову», виданий за сприяння Коростенської міськради благодійною вільною газетою «Вечірній Коростень». Отож варто зазначити, що колись дощенту спалена, зросійщена Коростенщина стала вже справді літературним мегаполісом. Скрізь звучить рідна українська мова. Тепло й затишно було в серцях і душах. «Завітайте до нас на Покрову/ У славетний Коростень-град/ Уклонитись художньому слову,/ Подивитись мистецький парад» (Марія Дем).

На знімку вгорі:

Софійка Жукова з Бородянки – лауреат відзнаки «Барвисте слово рідного Полісся»

 

 

1
Ведуча Світлана Васильчук

8

Хліб-сіль Віктору Васильчуку й Володимиру Москаленку

 

6

Шестикласниця Софійка Шпунтова з Новограда-Волинського посіла перше місце в номінації «Поезія»

 

3

Література свіжого повітря


4
Біля хати Василя Юхимовича


7
Хай росте дерево дружби!